Materiał Partnera Dlaczego domy pasywne są tak wyjątkowe?

Dlaczego domy pasywne są tak wyjątkowe?

Moda na ekologię przenika każdą sferę życia. Ekologiczna żywność, kosmetyki, odzież, czy nawet samochody, są elementem naszej codzienności. Bardziej przyjazne podejście do natury jest również obecne w budownictwie. Wyrazem tego są domy energooszczędne oraz ich szczególny rodzaj, tzw. domy pasywne. Cieszą się one coraz większym zainteresowaniem wśród Polaków. Jest to zupełnie zrozumiałe, ponieważ mają wiele zalet, o których chętnie opowiemy.

Cechy energooszczędnego budownictwa

Głównym celem domów energooszczędnych jest ograniczenie strat ciepła i wykorzystanie nowoczesnych technologii w pozyskiwaniu energii z zewnątrz (np. fotowoltaika). Aby to zrealizować, architekt projektuje prosty, zwarty i szczelny budynek. Zminimalizowanie tzw. mostków termicznych (miejsc, przez które ucieka ciepło), jest jednym z kluczowych zadań. Domy energooszczędne wymagają użycia wysokiej jakości materiałów w niemal każdym elemencie budynku - okien i drzwi energooszczędnych, dobrej izolacji z zewnątrz, a także od wewnątrz. Stąd też ich wyższa cena w porównaniu do tradycyjnego budownictwa.

Istotnym elementem jest również umiejscowienie okien - powinny one zajmować jak największą powierzchnię i należy je rozlokować głównie od strony południowej. Właśnie w tej części domu powinny się znajdować pomieszczenia typu sypialnia, pokój dzienny, kuchnia.

Różnica między domem pasywnym a energooszczędnym

Dom pasywny jest rodzajem domu energooszczędnego, lecz główna różnica polega na tym, że jest bardziej wymagający w kwestii użytych materiałów. Dzięki temu dom pasywny jest najbardziej energooszczędny ze wszystkich takich domów.

Zalety domów pasywnych

Energooszczędność to nie jedyna zaleta domów pasywnych. Do ich atutów można zaliczyć również:

  • Piękny wygląd. Są atrakcyjne wizualnie, zwłaszcza dla miłośników nowoczesnego budownictwa.
  • Wysoki komfort cieplny. Domy pasywne racjonalnie gospodarują energią, dzięki czemu latem nie są przegrzane, a zimą nie jest w nich zimna.
  • Izolacja akustyczna. Wysokiej jakości energooszczędne materiały niezbędne do budowy domu pasywnego, cechują się również dobrą izolacją akustyczną. Dzięki temu ograniczenie hałasów z zewnątrz jest miłym efektem ubocznym.

Projekty domów pasywnych

Aby dom pasywny jak najlepiej spełniał swoje funkcje, powinien być umiejętnie zaprojektowany przez architekta. Dlatego tym zadaniem powinno zająć się dobre biuro projektowe, takie jak Jakub Kafel CubicForm Architektura. Firmę tworzą młodzi, choć doświadczeni, entuzjaści architektury z głową pełną pomysłów. Ich celem jest zawsze zadowolenie klienta z finalnego efektu pracy. Prawda, że z takimi osobami aż chce się współpracować?

Podziel się