Artykuł sponsorowany Ciekawe sposoby obróbki kamienia

Ciekawe sposoby obróbki kamienia

Istnieje wiele metod obróbki kamienia naturalnego. Technika wykończenia jego powierzchni wpływa na wydźwięk aranżacji. Gładko wypolerowana, lśniąca posadzka ożywia wnętrze dzięki odbijającemu się światłu, z kolei matowy, ciemny blat kuchenny sprawdza się w industrialnie urządzonych mieszkaniach. Czy są jeszcze inne, ciekawe sposoby obróbki surowca?

We współczesnych wnętrzach kamień najczęściej „objawia się” w postaci blatów kuchennych, parapetów oraz posadzek. Szczególną popularnością cieszy się tutaj granit, a także trawertyn i marmur. Ten pierwszy wyróżnia się dużą odpornością na zarysowania czy obtłuczenia i łatwą obróbką, co sprawia, że może przyjmować różnorodne kształty. Trawertyn to niezwykle trwały materiał z interesującą strukturą, dzięki której wystrój nabiera nowej głębi, z kolei marmur sprawia, że w aranżacji pojawia się wydźwięk luksusu.

Metody obróbki kamienia naturalnego 

Można wyróżnić sześć podstawowych sposobów wykończenia surowca. Na pierwszym miejscu znajduje się „poler”, w wyniku którego otrzymuje się lustrzaną powierzchnię. Równie ciekawą metodą obróbki kamienia naturalnego jest piaskowanie – materiał staje się wtedy gładki oraz matowy, ma też właściwości antypoślizgowe, zatem nadaje się do zastosowania jako posadzka w łazience. Surowiec można również poddać nagrzewaniu, które sprawia, że jest nieco szorstki i cechuje się wysoką przyczepnością. Taki proces nazywany jest „płomieniowaniem”.

„Szlif” polega na wyrównaniu powierzchni w taki sposób, że pozostaje matowa oraz nieśliska. To stan pośredni między „polerem” a „płomieniem”, a do jego wykonania używa się kamieni o właściwym stopniu granulacji. W dalszej kolejności materiał można poddać szczotkowaniu, którego efekt określa się jako „satyna” – nie błyszczy tak mocno jak w przypadku polerowania, jednak jest antypoślizgowy. Ostatnią propozycją jest być łupanie, oferowane np. przez firmę ECOSTONE z Warszawy. Wynik takiej obróbki przypomina ten po piaskowaniu.

Obrówka krawędzi parapetów i blatów kuchennych 

Poza powierzchnią kamienia, wykańcza się także jego boki – zwłaszcza w przypadku wyrobów przyjmujących postać parapetów oraz blatów kuchennych. Obróbka skupia się na krawędziach surowca, ponieważ są one niezwykle ostre i mogą nawet przeciąć delikatną skórę. Kanty nie zawsze jednak się „zaokrągla” – czasem stosuje się tzw. fazę, czyli skośne ścięcie najbardziej ostrych kątów. Można także zdecydować się na „ćwierćwałek” lub „półwałek”, czyli zaoblenie boku w taki sposób, aby powstały bok blatu czy parapetu był odpowiednio ćwierć- i półkołem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas