Materiał Partnera Charakterystyka systemów profili aluminiowych wymagających izolacji termicznej – Ponzio

Charakterystyka systemów profili aluminiowych wymagających izolacji termicznej – Ponzio

Profile aluminiowe święcą triumfy w budownictwie. Wykorzystuje się je praktycznie wszędzie – począwszy od kabin w toaletach publicznych, a na ogromnych konstrukcjach takich jak drapacze chmur kończąc. Powstało wiele systemów profili aluminiowych, a jednym z nich jest Ponzio. Czym charakteryzuje się ten specyficzny system? Oto wszystko, co trzeba o nim wiedzieć.

Ponzio – co to jest?

Ponzio to systemy budowlane wykonane z aluminium, a stosowane: w stolarce drzwiowej i okiennej, do tworzenia ścian fasadowych, ogrodów zimowych czy konstrukcji specjalistycznych. Te nowoczesne rozwiązania zapewniają bezpieczeństwo i komfort, a co ważne, cechują się wysoką energooszczędnością dzięki dodatkowej izolacji termicznej.

To, co wyróżnia Ponzio, to właściwości izolacyjne – mówi ekspert z firmy AlumeX w Warszawie. – W przypadku systemu z szybą dwukomorową możliwe jest osiągnięcie współczynnika przepuszczalności cieplnej na poziomie zaledwie 0,6 W/m2 × K.

W ramach systemu Ponzio występuje wiele rozwiązań, m.in.: z szybą jednokomorową, z szybą dwukomorową oraz bezramowe. Jakie możliwości daje każde z nich?

Właściwości i możliwości Ponzio

Przyjrzyjmy się bliżej Ponzio PF 152HI. Jest to system konstrukcji słupowo-ryglowych z szybą jednokomorową, na których bazie można stworzyć: ściany osłonowe, zadaszenia, świetliki – zarówno proste, jak i łukowate. Osiągalne są kąty zewnętrzne i wewnętrzne, a także adaptacja na potrzeby stworzenia ogrodu zimowego. Minimalny współczynnik przepuszczalności cieplnej wynosi 1,15 W/m2 × K pod warunkiem zastosowania specjalnie do tego celu zaprojektowanego termika. Jeżeli nie ma potrzeby silnej izolacji termicznej, możliwe jest stworzenie fasady „zimnej”, czyli nieizolowanej.

Kolejny system to Ponzio PF 152HI z szybą dwukomorową. Jest to wariant wyżej omawianego systemu, który przez zastosowanie dwóch, a nie jednej komory ma lepsze właściwości termoizolacyjne – minimalne U wynosi w tym przypadku 0,6 W/m2 × K.

Ponzio PF 152 ESG to system bezramowy klejony, który służy do tworzenia lekkich ścian osłonowych oraz konstrukcji przestrzennych. Od zewnątrz fasada wykonana przy zastosowaniu tego systemu wygląda jak jednolita tafla, której elementy przedzielają jedynie linie o szerokości 22 lub 28 mm w zależności od wybranego łączenia (może to być silikon pogodowy albo uszczelka zamykająca). Szklenie może być dwu- lub trzyszybowe. W tym systemie możliwe jest umieszczenie obok siebie okien wychylnych otwieranych niezależnie. Maksymalna grubość szklenia to 6 cm (przy trzech szybach).

Podziel się