Materiał Partnera Termomodernizacje – systemy mocowania styropianu

Termomodernizacje – systemy mocowania styropianu

Metod wykonywania termomodernizacji jest wiele. Wyróżnić można technikę lekką mokrą, lekką suchą, tę opartą o wełnę mineralną, bądź wciąż bardzo popularny styropian, występujący w różnych gatunkach. To on jest wielokrotnie mocowany tylko na specjalne zaprawy, lub też dodatkowo na odpowiednie, tymczasowe kotwy. Dzisiaj ważne jest to, aby były one bardzo lekkie, a przy tym wytrzymałe na obciążenia. Wysokimi jakościowo wyrobami, są zatem systemy mocujące wykonane z tworzyw sztucznych.

Kiedy wykorzystywane są systemy mocowania styropianu?

Systemy mocowania styropianu, wykorzystywane są między innymi wtedy, kiedy należy zadbać o dodatkowe zabezpieczenie całej założonej termoizolacji. Mowa np. o sytuacji, w której warstwa ocieplenia jest montowana na istniejącym już starym dociepleniu, lub wtedy, kiedy mury nośne charakteryzują się osłabioną warstwą wierzchnią, niedającą 100% gwarancji, iż nawet najlepsza zaprawa utrzyma wszystkie warstwy. Te mogą zaś ważyć nawet więcej, niż 30 kilogramów na metr kwadratowy!

Dlaczego warto wykorzystywać systemy z tworzyw sztucznych?

Systemy mocowania ocieplenia wykonane z tworzyw sztucznych, są przede wszystkim bardzo lekkie, co jest ważne przy wielu inwestycjach termomodernizacji budynków. Pozwalają one również na eliminację mostków termicznych, poprzez doskonałe dociśnięcie styropianu do muru. Ich dużą zaletą jest również to, że nie powodują widocznych śladów po kołkach na elewacji i są bardzo wytrzymałe. Kolejne pozytywne cechy to również niska cena, oraz wysoka rynkowa dostępność. Zawsze należy jednak wybierać mocowania od renomowanych dystrybutorów i producentów.

Zasady montażu systemów mocowań

Przy kotwieniu styropianu, przede wszystkim należy zwracać szczególną uwagę na oczyszczenie powierzchni ocieplanej ze wszelkiego brudu. Podobnie należy postąpić z samym styropianem. Istotne jest także wcześniejsze przygotowanie projektu mocowań, który uwzględni czynniki materiałoznawcze, techniczne, czy nawet pogodowe. Ważna zasada dotycząca montażu systemów mocowań, mówi także o precyzji zakładania. Kotwy muszą być ułożone w odpowiedniej odległości od siebie, a ich głębokość musi odpowiadać typowi i grubości docieplenia.

Gdzie kupić systemy mocowań dociepleń?

Systemy mocowań dociepleń z tworzyw sztucznych można dostać w hurtowniach budowalnych, a także w sklepach ogrodniczych. Podobne produkty, służą bowiem do mocowania agrowłókniny, czy siatek na krety. Warto zatem zainteresować się wyrobami takich firm, jak bydgoska ALMA, która współpracuje stale z licznymi pracowniami ogrodniczymi, czy przedsiębiorstwami budowlanymi. Oferta złożona jest zaś z takimi produktów, jak m.in. kołki, łączniki do mocowania wełny i styropianu z trzpieniem stalowym i tworzywowym, talerzyki dociskowe, uchwyty do mocowania drutu granicznego do kosiarek samojezdnych.

Opracowanie:

Alma PW Maciej Skorzewski

Bydgoszcz , Dorpacka 3

Podziel się