Artykuł sponsorowany Charakterystyka i rodzaje osprzętu kablowego

Charakterystyka i rodzaje osprzętu kablowego

Kable mają za zadanie przesyłać sygnał z jednego urządzenia do drugiego lub przewodzić prąd z gniazdka do urządzenia. Wydawałoby się, że to tylko tyle – ale to i aż tyle. Nierzadko okablowanie urządzeń może kosztować połowę lub nawet tyle samo, co samo urządzenie. Z czego to wynika? Czy warto aż tyle w nie inwestować?

Znaczenie dobrego kabla

Kabel – a w zasadzie jego jakość i długość – mają zasadnicze znaczenie w tym, jak sygnał jest przesyłany. Różne stopnie jakości kabli można by porównać do benzyny samochodowej: teoretycznie każda działa tak samo, jednak różna zawartość oktanów w różny sposób wpływa i na działanie silnika, i na jego konserwację, i na samą podróż. Wystarczy od czasu do czasu zatankować tę nieco lepszą, żeby zobaczyć, że zainwestowanie paru zł więcej zwróci się nam w postaci o wiele lepiej działającego silnika. Podobnie jest z kablami – kupując nawet tylko trochę lepsze od najtańszych, poczujemy różnicę w jakości np. dźwięku. Oczywiście nie każdy z nas jest audiofilem i nie musi tego usłyszeć, jednak z pomocą przychodzi nam wtedy odpowiedni miernik jakości sygnału. Im bardziej sygnał jest zanieczyszczony i zaszumiony, tym gorzej będzie działać urządzenie, które obsługuje.

Odpowiedni dobór

Jak więc widać, nie chodzi tu jedynie o nasze wrażenie słuchowe czy estetyczne. Dobry kabel to po prostu dłuższe i lepsze działanie urządzenia. Dobry kabel to również większa trwałość samego przewodu. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy ich wymiana byłaby kłopotliwa, ponieważ np. jest to kabel RTV, który prowadzi z anteny do dekodera telewizyjnego lub taki, który został położony w murach czy pod podłogą. W takich sytuacjach zainwestowanie w trwały i wytrzymały kabel to po prostu wygoda, o jakości sygnału TV nie wspominają.

Gotowy czy własnoręcznie lutowany?

Jeżeli chcemy mieć pełną kontrolę nad tym, jaką jakość ma nie tylko materiał, z którego wykonane jest okablowanie – np. izolacja, materiał samego drutu i jego zalutowanie – to mamy możliwość zakupić wszystkie te materiały osobno i złożyć z nich każdy rodzaj kabli. Mamy wtedy też możliwość dobrać jego idealną długość. Ma to niebagatelne znaczenie, gdyż im kabel dłuższy, tym gorszy sygnał na jego końcu. Kable od metra oferuje wiele firm handlujących tego typu sprzętem, np. firma 230volt.pl. Kupując kable „na części” i składając je samemu, mamy też całkowity wpływ na jakość i rodzaj jego poszczególnych elementów, np. końcówek, które osobno niekiedy dostać łatwiej, niż w komplecie. Możemy też w ten sposób konstruować niestandardowe kable o budowie specyficznej dla danego urządzenia czy zastosowania.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas