Artykuł sponsorowany Cel badań geologicznych i podstawa do ich przeprowadzenia

Cel badań geologicznych i podstawa do ich przeprowadzenia

Każdy inwestor budowlany powinien zatrudnić doświadczonego geologa, który przeprowadzi badania geologiczne. Ich brak może doprowadzić do poniesienia wielkich kosztów przez inwestora. Wszystko spowodowane jest tym, że badania wykonywane przez geologa mają na celu odpowiedzenie na pytanie, czy planowane działania inwestycyjne na danym terenie są możliwe do przeprowadzenia. Ponadto z ekspertyz wykonanych przez geologa korzystają później projektanci i konstruktorzy.

Co dają badania geologiczne?

Badania geologiczne przeprowadza się w dwóch miejscach – na placu budowy oraz w laboratorium. Zadaniem geologów jest pobranie próbek gruntu zgodnie z normą. Na tych próbkach prowadzone są badania, których celem jest określenie parametrów gruntu. Badanie geologiczne, które wykonywane jest między innymi przez firmę Geosolum Usługi geologiczne z Bochni w województwie małopolskim, umożliwia dostarczenie informacji na temat ziarnistości gruntu oraz jego porowatości, co niezbędne jest do oceny klasy ziemi, a także obliczeń osiadania, ścinania czy posadowienia. Poza tym geolog wskaże właściwości wód gruntowych, co jest niezwykle ważne do prawidłowego przeprowadzenia odwodnienia wykopu i podpiwniczenia obiektu.

Niekiedy konieczne jest przebadanie agresywności wody, czyli jej odczynu pH. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, w których strefa saturacji w profilu jest wysoko zdiagnozowana. Na podstawie tego badania możemy dowiedzieć się, czy woda będzie wchodziła w reakcje chemiczne z betonem, a także czy nie ma zagrożenia w postaci erozji ścian zewnętrznych budynku. Kolejny ważny czynnik mogący pojawić się w trakcie przeprowadzenia badań geologicznych to wysadzinowość gruntów. Oznacza to zdolność gruntu do podnoszenia się w przypadku zamarzania wody w porach ziemi. Z kolei inwestorzy, którzy chcą wybudować obiekt na terenie pochyłym, z pewnością bardziej zainteresują badania geologiczne dotyczące stateczności skarpy i jej wzmocnień.

Jaka jest podstawa do przeprowadzenia badań geologicznych?

Wszelkie działania geologiczne na placach budowy wykonywane są przez geologów na podstawie Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Wodnej z dn. 25 kwietnia 2012 roku w sprawie ustalenia geotechnicznych warunków posadowienia obiektów budowlanych. W oparciu o ten dokument firma geologiczna sporządza opinię geotechniczną, a także dokumentację podłoża gruntowego i projekt geotechniczny.

Praca geologa na placu budowy może trwać zaledwie kilka godzin, aczkolwiek wykonanie odpowiedniej dokumentacji może trwać około dwóch tygodni. Jednakże wszystko uzależnione jest od indywidualnego przypadku i niekiedy może być to wykonane szybciej, a niekiedy dłużej. Aby uzyskać miarodajne wyniki badań geologicznych, muszą być one oparte na co najmniej 3 odwiertach. Z kolei dokładne opracowania zawierają również efekty prac laboratoryjnych i chemicznych badań wód gruntowych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas