Artykuł sponsorowany Budowa sieci elektrycznych – czym różni się sieć przesyłowa od sieci dystrybucyjnej?

Budowa sieci elektrycznych – czym różni się sieć przesyłowa od sieci dystrybucyjnej?

To, że w każdym domu i mieszkaniu skorzystać można z urządzeń zasilanych prądem, możliwe jest dzięki rozbudowanej infrastrukturze energetycznej. Choć podróżując po terenie kraju, raczej nie zwraca się uwagi na ogromne maszty i rozciągnięte pomiędzy nimi przewody, mało kto zdaje sobie sprawę z tego, ile wysiłku trzeba włożyć w ich zaprojektowanie i skonstruowanie, aby mogły wypełniać swoje zadanie jak najlepiej. Co zatem warto wiedzieć o cieci przesyłowej i dystrybucyjnej?

Elektryczna sieć przesyłowa – podstawowe informacje

Aby dobrze rozszyfrować to, za co odpowiedzialna jest sieć przesyłowa, nie trzeba być fachowcem. Jak sama nazwa wskazuje, sieć tego typu odpowiada za przesłanie znacznych ilości energii na spore odległości, bądź odebranie jej o głównych jednostek wytwórczych takich jak elektrownie jądrowe, których w Polsce jeszcze nie ma, czy elektrownie węglowe, których u nas nie brakuje. W zasadzie nieodzownym elementem sieci przesyłowych są duże bloki elektrowni. Cechą charakterystyczną sieci przesyłowej jest również jej wielooczkowa, zamknięta budowa. Co to konkretnie oznacza? Nie mniej, nie więcej niż to, że każdy z węzłów sieciowych zasilany jest przez co najmniej dwa, niezależne od siebie źródła zasilania. Ważnym kryterium podziału sieci opiera się na napięciu znamionowym:

  • wysokie napięcie – 110kV,
  • średnie napięcie – 6, 10, 15 i 20kV
  • niskie napięcie – 400/230V

Czym jednak różni się sieć przesyłowa od sieci dystrybucyjnej? Istnieje kilka ważnych wyznaczników.

Co warto wiedzieć o dystrybucyjnej?

Warto zacząć od tego, że sieć dystrybucyjna składa się z sieci średniego napięcia i niskiego napięcia. Dzieje się tak dlatego, iż sieć wysokiego napięcia, choć również przeznaczona jest do przesyłania energii, to jej zastosowanie funkcjonuje w strukturze zbliżonej do przemysłowej. Linie wysokiej napięcia występują także w dwóch wariantach. Jako linie napowietrzne oraz jako coraz częściej spotykane linie kablowe, które ukrywane są pod węzłami autostrad. Z punktu widzenia odbiorcy, jeżeli chodzi o sieć dystrybucyjną, zdecydowanie najważniejsza jest sieć niskiego napięcia. To właśnie ona odpowiedzialna jest za dostarczenie do posesji prywatnych energii o mocy 400/230V, niezbędnej do zasilania urządzeń domowych.

Jednakże bez względu na to, czy chodzi o sieci przesyłowe, czy dystrybucyjne, kluczowym zagadnieniem staje się ich budowa. Jest to zadanie ze wszech miar odpowiedzialne, dlatego dobrze, jeśli procesem tym pokierują profesjonaliści, do których zdecydowanie zalicza się firma Elen. Dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz wykwalifikowanej kadrze pracowniczej firma od lat zapewnia inwestorom strategicznym kompleksowe wsparcie w zakresie budowy linii elektroenergetycznych oraz nadzoru nad projektami elektrycznymi. Umiejętność indywidualnego podejścia do każdego ze zleceń sprawiła, iż obecnie wykonawcy uznawani są za jednych z najlepszych w skali całego kraju.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas