Materiał Partnera Inwentaryzacja budowlana – wszystko, co warto o niej wiedzieć

Inwentaryzacja budowlana – wszystko, co warto o niej wiedzieć

Według obowiązującego prawa, właściciel obiektu budowlanego, który chce wystąpić o pozwolenie na przebudowę lub remont, musi posiadać pełną dokumentację techniczną. Niestety, bardzo często – a w szczególności, gdy obiekt ma wiele lat -  okazuje się, że brakuje kilku ważnych dokumentów. Wówczas, jedynym rozwiązaniem jest zastąpienie oryginalnych planów, inwentaryzacją. Przeczytaj, na czym ona dokładnie polega.

Czym jest inwentaryzacja budowlana?

Najprościej definiując, inwentaryzacja budowlana to szczegółowe przedstawienie – w formie papierowej lub elektronicznej - stanu technicznego danego obiektu. W niektórych momentach, jej wykonanie jest obowiązkowe, w innych – przydatne. Dokumentacja jest konieczna, gdy planowany jest remont domu,  jego przebudowa, nadbudowa lub też w sytuacji, gdy zmieniane będą rozmiary otworów okiennych i drzwiowych. Natomiast, nieobowiązkowe, lecz przydatne jest wykonanie jej przed wymianą instalacji (gaz, prąd, woda, ogrzewanie) w domu. Warto się na nią zdecydować także przed sprzedażą nieruchomości – potencjalny kupiec z pewnością będzie zainteresowany dokumentacją, zatem ich brak może doprowadzić do sytuacji, ze transakcja nie zostanie dokonana.  

Elementy, które obejmuje inwentaryzacja budowlana

W dokumentacji, prawidłowo przeprowadzonej inwentaryzacji, powinny znaleźć się między innymi takie elementy:

  • opis techniczny – powinien zawierać dokładną lokalizację budynku, a także określoną liczbę kondygnacji, wysokości i powierzchni,
  • opis materiałów budowlanych – które zostały użyte do realizacji danej budowy,
  • media – obejmuje wszystkie punkty gniazd elektrycznych, a także dokładnie określoną instalację wodnokanalizacyjną i gazową,
  • zdjęcia dokumentacyjne – nierzadko, do dokumentacji dołączane są również zdjęcia całego budynku lub ważnych fragmentów budowli.

Oprócz tego, ważne jest także dołączenie rzutów działki, dachu oraz zwymiarowanie wszystkich kondygnacji.

Kto jest uprawniony do przeprowadzenia inwentaryzacji?

Warto jednak być świadomym, że przeprowadzić inwentaryzację może tylko uprawniona do tego osoba. Najlepiej więc zadanie to zlecić profesjonalistom z przedsiębiorstwa Inżynieris – biuro usług technicznych, którego właścicielem jest Tomasz Łuczak. Firma funkcjonuje na rynku od 2010 roku, zatem posiada duże doświadczenie w branży i wykwalifikowany personel. W związku z tym, można mieć pewność, że przygotowane dokumenty będą w pełni profesjonalne – tym bardziej, że oprócz wykonywania inwentaryzacji, przedsiębiorstwo zajmuje się również przygotowywaniem projektów budowlanych.

Opracowanie:

Podziel się