Artykuł sponsorowany Budowa domu po uzyskaniu pozwolenia na budowę

Budowa domu po uzyskaniu pozwolenia na budowę

Wybudowanie domu jest jedną z najważniejszych rzeczy, jakie możemy zrealizować w swoim życiu. Proces budowy składa się z kilku etapów, które od wielu lat są niezmienne. Po uzyskaniu pozwoleń niezbędnych do przeprowadzenia robót można przejść do samego budowania. Ta część złożona jest z czterech etapów, których celem jest wzniesienie budynku oraz jego wykończenie. Z czego dokładnie składa się budowa domu?

Stan zerowy i stan surowy otwarty

Etap stanu zerowego najczęściej zaczyna się od ogrodzenia placu budowy. Następnie uprawniona osoba wytycza dokładną lokalizację domu, zgodnie z założeniami zawartymi w projekcie. Dopiero potem można zająć się wyrównaniem terenu, a także przygotowaniem fundamentów i piwnicy. W trakcie wykonywania tych prac trzeba mieć na uwadze rozprowadzenie poziomej kanalizacji.

Jeżeli mamy już za sobą prace związane z zalewaniem fundamentów, firma budowlana może przejść do kolejnego etapu prac, czyli stanu surowego otwartego. Najlepiej czynności te rozpocząć wiosną, a ich sprawne wykonanie zagwarantują fachowa ekipa budowlana, np. Redom. Etap stanu surowego otwartego obejmuje wykonanie ścian zewnętrznych domu, stropów i schodów betonowych. Gdy ich stawianie jest zakończone, przechodzi się do wykonania komina, więźby dachowej i pokrycia dachu. Jeśli jest taka potrzeba, to w tym czasie dokonuje się również montażu okien dachowych.

Czynności związane z tym etapem prac mogą pochłonąć niecałą połowę całej wartości inwestycji, w związku z tym przed rozpoczęciem etapu stanu surowego otwartego należy dobrze przygotować się finansowo. Oprócz kwestii finansowych warto zwrócić uwagę na jakość wykonywanych prac, bowiem od tego etapu w dużej mierze zależy końcowy efekt.

Stan surowy zamknięty

Kolejnym etapem prac po uzyskaniu zgody na budowę domu jest stan surowy zamknięty. W trakcie jego realizacji głównie koncentrujemy się na wykonaniu instalacji wodno-kanalizacyjnych, elektrycznych i gazowych. Poza tym na tym etapie prac dokonuje się zamontowania wszystkich drzwi zewnętrznych oraz okien. Gdy ten etap prac zostanie ukończony, to możemy mieć pewność, że nasz dom będzie odpowiednio przygotowany do zimy.

Oczywiście po zainstalowaniu wszystkich mediów niezbędne jest ich przetestowanie. W tym celu wymagana jest wizyta certyfikowanych instalatorów, których zadaniem będzie testowanie instalacji oraz ich odbiór. Gdy instalacje pomyślnie przejdą testy i zostaną odebrane, wówczas firma budowlana może przystąpić do wykonania suchych tynków oraz uporządkowania placu budowy. Na koniec wykonuje się montaż stałego ogrodzenia.

Wykończenie domu i prace montażowe

W kolejnym etapie prac należy zamontować urządzenia grzewcze, a po nich można zająć się wykańczaniem wnętrz. Wykańczanie wnętrz będzie obejmowało m.in. wykończenie kuchni, łazienki, wykonanie ścian działowych, położenie tynków i gładzi, układanie podłóg, malowanie ścian, czy też instalacje lamp i ogrzewania. Na tym etapie prac zazwyczaj wykonuje się również ocieplenia elewacji zewnętrznej, jednakże z różnych przyczyn można tę czynność przesunąć w czasie. O tak wykonanej budowie potocznie mówi się, że jest do „dom pod klucz”. Dom w takim stanie jest gotowy do użytku, wystarczy go tylko umeblować.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas