Artykuł sponsorowany Bezpieczeństwo w czasie burzy - piorunochron

Bezpieczeństwo w czasie burzy - piorunochron

Wyładowania elektryczne towarzyszące burzom to zagrożenie dla budynków oraz dla wszelkich instalacji elektrycznych w budynkach, a także dla metalowych elementów występujących w domu. W miejscu gdzie uderza piorun napięcie może wynieść kilkaset milionów woltów a natężenie kilkaset tysięcy amperów. Jeśli te liczby nic nie mówią, to może przekona was, że wyładowanie o mocy bilionów watów może w sekundę wywołać trudny do opanowania pożar domu.

Kiedy trzeba zainstalować piorunochron?

Jak się przed tym zabezpieczyć? Nie jest to wcale takie trudne. Wystarczy zainstalować piorunochron. Nie jest to wielki wydatek, aczkolwiek trzeba pamiętać, że piorunochron to nie jest prosty kawałek drutu. Pod tą skróconą nazwą kryje się cała instalacja odgromowa, która nie tylko musi odpowiadać narzuconym ustawą przepisom, musi także spełniać właściwe normy i być wykonana zgodnie ze znajomością sztuki przez osoby o odpowiednim doświadczeniu i wiedzy. Są budynki, na których zgodnie z przepisami muszą być zamontowane instalacje odgromowe. Są to między innymi budynki mieszkalne wyższe niż 15 m i o powierzchni przekraczającej 500 m2, jeśli stoją w zabudowie rozproszonej; budynki wykonane lub pokryte materiałami palnymi jak na przykład gont, trzcina i tym podobne oraz budynki usytuowane w miejscach szczególnie narażonych na wyładowania, tj. na przykład na wzgórzach. Ale przepisy to nie wszystko. Nawet, jeśli przepis nie nakazuje instalowania piorunochronu, ale nasz dom stoi z dala od zabudowań czy wysokich drzew, warto i tak zabezpieczyć go przed negatywnym oddziaływaniem wyładowań atmosferycznych.

Jak wygląda i jak działa instalacja odgromowa?

Instalacja odgromowa musi być zaprojektowana przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia elektryczne. Usytuowanie i ułożenie przewodów opiera się o obliczenia przepływu prądu z wyładowania burzowego. Podstawowym elementem instalacji odgromowej są zwody, które mogą być sztuczne lub naturalne. Do zwodów naturalnych należą elementy metalowe budynku takie jak balustrady, rynny czy poręcze, połączone z resztą instalacji odgromowej. Zwody sztuczne zaś stanowią przewody metalowe, tj. ze stali nierdzewnej, ocynkowanej lub z miedzi, ułożone na dachu w odpowiedni sposób. Inaczej układa się zwody na dachu pokrytym materiałem niepalnym a inaczej na dachu pokrytym gontem lub strzechą. Na materiale niepalnym, jakim jest dachówka ceramiczna, czy pokrycia bitumiczne elektrycy z firmy Elektro-House montują zwody na niskich wspornikach wzdłuż wszystkich krawędzi w przypadku dachu płaskiego, zaś w przypadku dachu spadzistego wzdłuż kalenicy i równoległych do niej krawędzi. Jeśli pokrycie dachu wykonane jest z materiału palnego zwody muszą być zamontowane na wysokich wspornikach, przekraczających 40 cm wysokości.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas