Artykuł sponsorowany Instalacja odgromowa - jaką pełni rolę?

Instalacja odgromowa - jaką pełni rolę?

Dopiero wtedy, kiedy pojawią się problemy, myślimy o tym, jak mogliśmy im zapobiec wcześniej. W przypadku instalacji odgromowej, która chroni przed groźnymi dla zdrowia i życia skutkami burz, lepiej nie zostawiać działania na później! Instalacja odgromowa pełni bardzo ważną rolę i jej posiadania nie można bagatelizować. Zobacz, kiedy powinna ona zostać zamontowana i w jaki sposób dokładnie działa.

Instalacja odgromowa - czy muszę ją mieć?

Założenie instalacji odgromowej jest zadaniem, które powinno być wykonywane przez doświadczone elektryka, który ma w tym temacie duże doświadczenie. Ale czy musisz koniecznie decydować się na założenie instalacji przeciwburzowej? A może jej montaż to kwestia tylko dobrej woli?

Jak mówi nam właściciel firmy Zakład instalacji elektrycznych Roman Pietraszkiewicz, posiadanie instalacji odgromowej nie jest odgórnym nakazem, chociaż w niektórych przypadkach jest to obowiązkowe. O jakie przypadki chodzi?

Przepisy jasno określają, że instalacja odgromowa jest obowiązkowa w budynkach, które:

  • są wyższe niż 15 metrów i mają powierzchnię większą niż 500 mkw, jeśli stoją w zabudowie rozproszonej,
  • postawione są w miejscach, które szczególnie narażone są na wyładowania atmosferyczne,
  • wykonane są z materiałów łatwopalnych albo pokryte są łatwopalnymi materiałami.

Warto jednak mieć na uwadze nie tylko to, co nakazują nam przepisy, ale przede wszystkim własne bezpieczeństwo. Uderzenie pioruna może spowodować sporą awarię elektryczną w domu, ale to nie wszystko. Jeżeli piorun uderzy w budynek, to duże jest też ryzyko pożaru. Dlatego mimo wszystko warto wykonać instalację odgromową, nawet jeśli nie jest ona wymagana prawnie.

Jak wygląda budowa instalacji odgromowej?

Zastanawiasz się, jak wygląda budowa instalacji odgromowej? Przede wszystkim powinna ona zostać wybudowana przez osobę, która ma w tym duże doświadczenie. Tylko w ten sposób możemy być pewni, że instalacja spełnia swoje zadanie.

Instalacja musi zostać przede wszystkim zaplanowana w taki sposób, aby działała i było przy tym bezpieczna. W trakcie projektowania pod uwagę bierze się wiele rzeczy, także rodzaj pokrycia dachowego i jego grubość.  Na przykład jeśli dach wykonany jest z materiału, który jest łatwopalny, to powinna zostać założona na specjalnym wsporniku, który ma wysokość nawet do czterech metrów.

Instalacja odgromowa z pewnością jest elementem, o którym należy pamiętać, kiedy chcemy wybudować dom. Jej założenie może uratować cały nasz dobytek i zabezpieczyć dom na wypadek uderzenia pioruna.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas