Artykuł sponsorowany Beton zwykły a towarowy. Porównanie

Beton zwykły a towarowy. Porównanie

Beton stosowany był już przez budowniczych w czasach antycznych.  Współcześnie po wielu modyfikacjach stał się najpopularniejszym i najbardziej uniwersalnym materiałem budowlanym. Stosowany jest głównie w budownictwie oraz drogownictwie. Występuje w bardzo wielu klasach i rodzajach. Warto więc wiedzieć, czym różni się beton zwykły od towarowego.

Wszechstronne zastosowanie betonów

Beton jest mieszaniną niejednorodną, materiałem wielofazowym, który wytwarza się przede wszystkim z cementu, kruszyw oraz wody. Dokładne wymieszanie tych składników daje lepkoplastyczną masę, która po wyschnięciu, poprzez zjawisko hydratacji cementu, staje się ciałem stałym. Mieszanki betonowe uszlachetnia się różnymi dodatkami, które poprawiają ich parametry i możliwości. Betony stosuje się na dużą skalę głównie w budownictwie oraz drogownictwie. Wyróżnia się wiele rodzajów i klas mieszanek betonowych. Wytwarzane są w specjalistycznych firmach, choćby takich, jak Trans-Bet – betoniarnia Zgierz, która zajmuje się też dostawą betonu w okolicach Łodzi.

Czym jest beton towarowy i gdzie powstaje?

Beton towarowy powstaje w specjalistycznych zautomatyzowanych węzłach betoniarskich zgodnie ze ściśle określonymi procedurami. Dzięki temu charakteryzuje się parametrami wytrzymałościowymi określonymi normami oraz zapewnia pełną powtarzalność jakości. Producenci betonu towarowego dostarczają go na place budów w specjalnych betonowozach, zwanych gruszkami lub w przypadku betonów półsuchych samochodami samowyładowczymi. Stosowanie betonu towarowego gwarantuje zachowanie wszystkich przewidzianych w projekcie parametrów obiektu i wyklucza powstawanie pęknięć w utwardzonych elementach żelbetowych.

Cechy betonu zwykłego?

Zwykły beton przygotowywany jest na placu budowy w sposób tradycyjny. Powstaje  w niedużych betoniarkach, w których miesza się składniki, najczęściej metodą „na oko”. Dlatego w wielu przypadkach nie spełnia wymaganych parametrów określonych przez projektantów i konstruktorów obiektów budowlanych. Wynika to najczęściej ze złej jakości piasku lub pospółki oraz niedokładnego dozowania i niepowtarzalności proporcji składników. Beton zwykły nie daje gwarancji odpowiedniej jakości i może być stosowany w niewielkich inwestycjach, które nie wymagają precyzyjnych standardów wytrzymałościowych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas