Materiał Partnera
Aluminium – właściwości i sposoby łączenia

Aluminium – właściwości i sposoby łączenia

O aluminium mówi się jako o materiale absolutnie przełomowym. Dlaczego? Dlatego, że w wielu kwestiach, dzięki swoim unikatowym właściwościom przewyższa wyroby stalowe. Przy zachowaniu ogromnej wytrzymałości aluminium jest również bardzo lekkie. Dzięki temu można przy zachowaniu tych samych gabarytów, zmniejszyć masę czy to samolotu, czy samochodu. Co jeszcze decyduje o tym, że architekci tak często uwzględniają w projektach ten właśnie materiał?

Uniwersalne zastosowanie aluminium

Unikatowe właściwości aluminium powodują, że znajduje ono swoje zastosowanie w każdej branży. Przede wszystkim w motoryzacyjnej. Jego lekkość oraz niewrażliwość na korozję powodują, że produkowane pojazdy są znaczenie trwalsze niż te wykonywane na bazie standardowej lub nieco uszlachetnionej stali. Ogromna elastyczność i odporność na rozciąganie powoduje, że aluminium znajduje również swoje szczególne zastosowanie w lotnictwie. Samoloty przy każdym locie muszą znosić ogromne obciążenia. Aby nie dochodziło do zbyt szybkiej eksploatacji materiałów, ich korpusy, jak i inne podzespoły wykonuje się właśnie z aluminium. Kolejną ważną zaletą tego materiału jest nietoksyczność. Po tlenie i krzemie glin jest trzecim najczęściej występującym pierwiastkiem w skorupie ziemskiej. Stanowi też składnik pożywienia. Dlatego pracownicy wykonujący swoje prace przy wyrobach aluminiowych mogą czuć się bezpiecznie.

Często zadawanym pytaniem jest to, w jaki sposób najlepiej łączyć ze sobą poszczególne komponenty aluminiowe? Odpowiedź jest bardzo prosta. Należy zlecić prace profesjonalistom. Zdecydowanie zalicza się do nich firma spawalnicza Łukasza Sroki, która dzięki wykwalifikowanej kadrze pracowniczej oraz specjalistycznemu sprzętowi od lat zapewnia swoim klientom dostęp do najlepszych usług spawalniczych. Czy zatem spawanie jest jedynym i najlepszym sposobem łączenia elementów wykonanych z aluminium?

Sposoby łączenia elementów aluminiowych

Aby powstała cała konstrukcja, trzeba połączyć ze sobą kilka, kilkanaście lub nawet kilkaset elementów. Istnieje kilka sposobów ich łączenia. Pierwszym i najbardziej oczywistym jest klejenie. Niemniej jednak nie jest to rozwiązanie bardzo trwałe. Nie jest również przystosowane do znoszenia dużych obciążeń. Wszystkie kleje są mocno podatne na działanie wysokich temperatur,  w których tracą swoje właściwości. Drugą metodą łączenia elementów aluminiowych jest nitowanie. To dość pracochłonny i kosztowny proces, który może przyczynić się do zwiększenia kosztów produkcji.

Za najlepsze z rozwiązań uznawane jest spawanie aluminium. Jedynie odpowiednio wykonane spawy są w stanie zapewnić trwałość i długą żywotność. Istnieje również możliwość zespawania aluminium bezpośrednio z innym materiałem, co znacznie przyspiesza postęp prac.

Opracowanie:

Usługi Spawalnicze Łukasz Sroka

Boguchwałowice , Jana Pawła II 8

  • tel. 506 763 641

Podziel się