Artykuł sponsorowany Sposoby spawania metali

Sposoby spawania metali

Istnieje wiele sposobów spawania metali, które przydają się w różnych sytuacjach. Wybór metody zależy głównie od rodzaju materiału, który należy złączyć oraz od miejsca pracy. Dzięki szerokiej gamie technik, możliwe jest optymalne dostosowanie, tak aby proces przebiegał sprawnie i bezpiecznie. Jakie są najpopularniejsze metody spawania? Jaką metodę wybrać?

Co to jest spawanie?

Spawanie to proces, którego głównym celem jest trwałe złączenie dwóch (lub więcej) elementów metalu. Możemy to zrobić dzięki użyciu ciepła, nadtapianiu lub użyciu specjalnego środka. Poszczególnych metod nie można stosować zamiennie, ponieważ każda z nich została opracowana w innym celu lub z myślą o różnych rodzajach materiałów.

Spawanie łukowe

To najpopularniejsza metoda spawania wykorzystywana głównie w ślusarstwie, produkcji przemysłowej i kowalstwie artystycznym. Dzięki bardzo wysokiej temperaturze (minimum 3000 stopni Celsjusza) możliwe jest połączenie dużych kawałków stali, glinu, żelaza, niklu i stopów miedzi. Nazwa metody spawania wzięła się od miejsca, w którym wytwarzane jest ciepło — w łuku elektrycznym pomiędzy elektrodą a materiałem roboczym.

Spawanie łukowe w osłonie gazowej

Ta metoda różni się od poprzedniej udziałem strumienia gazu osłonowego, który chroni łuk i jeziorko ciekłego metalu. Możliwe jest spawanie w gazie obojętnym tzw. MIG oraz WIG, które umożliwia łączenie metali nieżelaznych i różnych stopów, między innymi aluminium i miedzi. Wyróżnia się również metodę MAG z użyciem gazu aktywnego, która umożliwia spajanie stali konstrukcyjnych.

Spawanie łukiem krytym

To metoda wykorzystywana w liniach spawalniczych, która może być wykonywana zarówno automatycznie, jak i ręcznie. Umożliwia łączenie blach o dużej grubości (10 milimetrów i więcej) lub o sporych gabarytach, zwłaszcza konstrukcji stalowych. Elementy są łączone dzięki użyciu elektrody w otulinie (najczęściej jest to granulowany proszek).

Spawanie drutem rdzeniowym samoobsługowym

Ta technika spawania najlepiej sprawdza się w przemyśle stoczniowym. Jak tłumaczy ekspert z firmy Mil-Spaw dzięki zoptymalizowaniu technologii i możliwości rzadszej wymiany elektrody, ten sposób jest najłatwiejszy i najwydajniejszy ze wszystkich dostępnych. Warto zauważyć, że w przeciwieństwie do metod MIG, WIG i MAG podczas spawania nie używa się gazu osłonowego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas