Artykuł sponsorowany Adaptacja projektu architektoniczno-budowlanego domów jednorodzinnych

Adaptacja projektu architektoniczno-budowlanego domów jednorodzinnych

Kupno gotowego projektu architektoniczno-budowlanego jest rozwiązaniem dla inwestora dość wygodnym. Otrzymuje on wszelkie niezbędne informacje na temat parametrów technicznych budynku, a także wymagane rzuty wszystkich poziomów. Taki projekt musi być jednak dostosowany ściśle do konkretnej działki budowlanej i wydanych dla niej warunków zabudowy. Niezbędna jest zatem adaptacja – czym dokładnie jest ten proces?

Jakie czynności wykonuje architekt w ramach adaptacji projektu?

Dopasowanie planu budowy domu do wybranej działki wymaga przeprowadzenia wspominanej adaptacji. Proces ten jest obecnie obowiązkowy, o czym warto pamiętać przy zakupie projektu budynku. Nierzadko bowiem korzystniejszym rozwiązaniem okazuje się zamówienie jego wykonania przez biuro projektowe, które jednocześnie dokona adaptacji w cenie. Co jednak właściwie składa się na działania w tym zakresie? Przede wszystkim należy określić czy projekt jest zgodny z wydanymi warunkami zabudowy lub miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Jeśli pod tym kątem architekt nie wyodrębni żadnych nieprawidłowości, to schemat domu jest sprawdzany i dostosowywany do działki pod względem tzw. stref obciążeń konstrukcyjnych. Specjalista dokonujący adaptacji wykonuje też projekt zagospodarowania prywatnej posesji. Polega to na sporządzeniu opracowania, na którym znajdzie się zarówno plan budowy domu, jak i architektury zewnętrznej w postaci parkingów, ogrodu przydomowego czy szamba, jeśli inwestor zdecydował się na takie rozwiązanie. Czy oprócz dopasowania do lokalnych warunków można dokonać na tym etapie zmian w projekcie?

Czy na etapie adaptacji możliwe są zmiany w projekcie domu?

Adaptacja gotowego projektu architektoniczno-budowlanego to zatem przede wszystkim jego dostosowywanie do konkretnej działki budowlanej. Architekt zajmujący się pracami w tym zakresie może jednak również na życzenie inwestora nanieść poprawki do planu domu. Nie mogą mieć one znaczącego wpływu na ostateczny wygląd obiektu – ściany nośne muszą pozostać na swoim miejscu, podobnie jak reszta kluczowych elementów konstrukcyjnych. Możliwa jest natomiast zmiana nachylenia kąta dachu, zmiana lokalizacji poszczególnych miejsc na stolarkę otworową, wymiarów fundamentów czy wykorzystania innych niż planowo zakładano materiałów.

Każdy gotowy projekt podlega obowiązkowej adaptacji przed rozpoczęciem budowy domu. Warto o tym pamiętać i zdecydować się na zlecenie przygotowania planu i jednocześnie jego adaptacji architektom z jednego biura projektowego. Znacznie usprawnia to cały proces i daje możliwość zaoszczędzenia niekiedy sporych pieniędzy. Dla Inwestycji to biuro projektowe, które jest w stanie przygotować kompletny plan budowy domu jednorodzinnego. Specjaliści dopasują konstrukcję pod każdym względem do preferencji inwestora, a następnie dokonają jej adaptacji do lokalnych warunków panujących na działce.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas