Artykuł sponsorowany Projekt domu energooszczędnego z Pracownią Projektowo-Usługową Magbud

Projekt domu energooszczędnego z Pracownią Projektowo-Usługową Magbud

Podstawowym założeniem budownictwa pasywnego jest zminimalizowanie zużycia energii elektrycznej przy jednoczesnym zachowaniu możliwie wysokiego standardu energetycznego budynku. Stworzenie projektu domu energooszczędnego to złożone przedsięwzięcie, którego realizacja wymaga zatrudnienia doświadczonego architekta. Sprawdźmy, co na ten temat mówi specjalista z pracowni Magbud.

Budynek energooszczędny – co powinien zawierać projekt architektoniczny?

Zwarta bryła ułatwia zachowanie wysokiego poziomu izolacyjności budynku, dlatego większość architektów odchodzi od skomplikowanych projektów, które nie tylko podnoszą koszty i wydłużają czas inwestycji, ale sprzyjają przenikaniu ciepła przez przegrody i mostki. Jak zauważa projektant z Pracowni Magbud, ważne jest usytuowanie budynku w taki sposób, aby wykorzystywał jak najwięcej zysków ciepła od słońca przez otwory okienne.

Pokoje, w których temperatura musi utrzymywać się na stałym wysokim poziomie, takie jak sypialnie czy łazienki, powinny zostać usytuowane w środkowej części budynku od strony wschodniej. Pokoje dzienne i gabinety umieszcza się na ogół od strony południowej, zaś wszystkie mniej uczęszczane pomieszczenia oraz ciągi komunikacyjne od strony północnej

– mówi architekt z Magbud.

Rozmieszczenie instalacji wewnętrznych i elewacja – wskazówki architekta

Aby projekt instalacji grzewczej był jak najbardziej zwarty i kompaktowy architekt już od samego początku powinien współpracować z jej projektantem. Istotą tworzenia układu jest zachowanie jak najmniejszej długości przewodów i kanałów – takie rozwiązanie pozwoli ograniczyć straty ciepła i ciśnienia. Pomieszczenia z punktami poboru wody i kratkami wylewnymi należy rozmieścić w bliskiej odległości w celu zredukowania liczby pionów instalacyjnych.
Bardzo istotnym aspektem projektowania domu energooszczędnego jest precyzyjne wykonanie tynków zewnętrznych i zastosowanie skutecznego materiału izolacyjnego. Jak wskazuje architekt z Magbud, nadproża okienne i drzwiowe wymagają ocieplenia od zewnątrz.


Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas