Artykuł sponsorowany Kiedy przedsiębiorca zyskuje status podatnika VAT?

Kiedy przedsiębiorca zyskuje status podatnika VAT?

Wielu przedsiębiorców, rozpoczynając działalność gospodarczą, zastanawia się, czy warto lub, czy muszą zostać czynnym podatnikiem VAT. Nie znając zasad jego rozliczania, mogą nie dostrzegać zalet z płynących z uzyskania statusu podatnika VAT i traktować tę daninę jedynie jako dodatkowe obciążenie. Jednak w wielu przypadkach bycie tzw. VATowcem jest po prostu korzystne. W pewnych przypadkach podmiot musi rozliczać ten podatek. Sprawdź w jakich!

Obowiązek rejestracji podmiotu jako podatnika VAT

Niektórzy przedsiębiorcy są zobligowani do zarejestrowania się jako podatnicy VAT już z momentem dokonywania pierwszej transakcji. Jest to obowiązek dostawców:

  • towarów, które zostały wymienione w załączniku nr 12 do ustawy o podatku od towarów i usług,

  • towarów opodatkowanych akcyzą, poza: energią elektryczną, wyrobami tytoniowymi, samochodami osobowymi, zaliczanych do środków trwałych podlegających amortyzacji, budynkami, budowlami i ich częściami w pewnych przypadkach i terenami budowlanymi,

  • nowych środków transportu,

  • zawierających umowy z klientami na odległość i dostarczających takie produkty jak: preparaty kosmetyczne i toaletowe, komputery, wyroby elektroniczne i optyczne, urządzenia elektryczne i nieelektryczny sprzęt gospodarstwa domowego, maszyny i urządzenia, hurtowe i detaliczne części do: pojazdów samochodowych, motocykli,

  • usług takich jak usługi prawnicze, doradcze, jubilerskie, factoringu i ściągania długów.

Jak wskazują specjaliści Biura Rachunkowego LMB Office Sp. z o. o., w wielu przypadkach czynnymi podatnikami VAT są również przedsiębiorcy, którzy nie mają siedziby na terytorium kraju.

Kiedy warto dobrowolnie zarejestrować się jako podatnik VAT?

Jeśli prowadzona przez przedsiębiorcę działalność nie została określona jako zwolniona z opodatkowania, musi on wybrać, czy chce zostać czynnym podatnikiem VAT, czy decyduje się na zwolnienie ze względu na wysokość osiąganych obrotów. Prowadzenie ewidencji dla celów podatku VAT może być dla firmy korzystne. Warto tu rozważyć takie czynniki jak:

  • rodzaj odbiorców,

  • wysokości stawki podatku VAT, jaka będzie stosowana podczas sprzedaży,

  • charakter sprzedaży,

  • planowane inwestycje w przyszłości.

Status podatnika VAT warto uzyskać, gdy wykonuje się pewne czynności na rzecz innych podatników VAT. Konieczne jest to również, gdy osiąga się obroty z prowadzonej działalności gospodarczej wynoszące obecnie co najmniej 200 000 zł w skali roku. Status ten umożliwia odliczenia podatku VAT od faktur zakupu, w wielu przypadkach jest zatem uzasadniony ekonomicznie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas