Artykuł sponsorowany Zakres i przebieg szkolenia BHP dla pracowników

Zakres i przebieg szkolenia BHP dla pracowników

Obowiązkowe szkolenia BHP to stały punkt działania każdej firmy. Niezależnie od jej wielkości oraz liczby zatrudnianych osób. Obowiązkiem ich odbycia są objęci wszyscy pracownicy bez względu na staż pracy. Przedstawimy Wam dzisiaj podstawowe rodzaje szkoleń z bezpieczeństwa i higieny pracy. Dowiecie się także jaki jest szczegółowy zakres szkoleń dla pracowników.

Szkolenie wstępne

Szkolenie musi odbywać się w godzinach pracy. Co istotne udział w nim powinien wziąć także pracodawca. W ramach wstępnego szkolenia BHP pracownik odbywa tzw. instruktaż ogólny oraz instruktaż stanowiskowy. Celem instruktażu ogólnego jest zapoznanie pracownika z zasadami BHP opisanymi w kodeksie pracy. Minimalny czas trwania tej części powinien wynosić 3 godziny lekcyjne. Jeszcze przed przystąpieniem do wykonywania obowiązków pracownik musi odbyć instruktaż stanowiskowy. Dotyczy to praktykantów, pracowników przeniesionych na inne stanowisko oraz osób, które zostały zatrudnione na stanowisku robotniczym lub takim, na którym są narażone na działanie szkodliwych czynników.

Celem instruktażu jest zapoznanie pracownika z zagrożeniami, jakie występują na jego stanowisku pracy. Dodatkowo pracownik podczas szkolenia poznaje metody ochrony przed tymi niebezpieczeństwami. Dużą część instruktażu zajmuje zapoznanie z wszystkimi czynnościami, jakie pracownik będzie wykonywał na swoim stanowisku. W kolejnym etapie powinien pod okiem instruktora wykonać wszystkie czynności omawiane w pierwszej części szkolenia. W przypadku pracowników administracyjno-biurowych czas trwania instruktażu stanowiskowego wynosi co najmniej 2 godziny. Dla pozostałych stanowisk minimum 8 godzin.

Jeżeli w zakładzie pracy na danym etacie nastąpią zmiany techniczno-organizacyjne, to instruktaż stanowiskowy musi zostać powtórzony. Fakt odbycia szkolenia powinien zostać potwierdzony przez pracownika na piśmie. Informacja o przeszkoleniu trafia także do jego akt osobowych.

Szkolenie okresowe

Czas trwania szkolenia okresowego może się wahać od 8 do nawet 64 godzin lekcyjnych. Zależy to głównie od ramowego programu takiego szkolenia. Co ciekawe: „Jeżeli pracownik odbył szkolenie okresowe u innego pracodawcy może uniknąć obowiązku wstępnego instruktażu u obecnego pracodawcy. Oczywiście ma to zastosowanie w sytuacji, kiedy program odbytego szkolenia obejmuje zakres materiału, który jest wymagany podczas instruktażu wstępnego u nowego pracodawcy.” – wyjaśnia Jakub Bubak, specjalista do spraw szkoleń z zakresu BHP.

Warto zdać sobie sprawę, że szkolenia BHP to nie tylko przykry obowiązek, ale nauka zasad, które mają na celu ochronę zdrowia i życia pracownika. Dlatego też obowiązkiem pracodawcy jest organizacja takiego szkolenia, a pracownika – aktywny udział.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas