Artykuł sponsorowany Rodzaje szkoleń BHP

Rodzaje szkoleń BHP

Szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy to obowiązkowe szkolenia pracownicze, które wykonuje się każdorazowo przed przystąpieniem do pracy na nowym stanowisku lub w nowej firmie. To najpopularniejsza forma tego typu szkoleń, jednak nie jedyna - jakie są rodzaje szkoleń BHP, a także jaki jest ich cel i dlaczego są takie ważne?

Jaki jest cel wykonywania szkoleń BHP?

Szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy są niezwykle istotne i pod żadnym pozorem nie można ich lekceważyć. Dlaczego? Ponieważ ma ono na celu przestrzec pracowników przed zagrożeniami, jakie mogą mieć miejsce w danej pracy i na określonym stanowisku. Są potrzebne, ponieważ dzięki nim można uniknąć wypadków niebezpiecznym nie tylko dla zdrowia, ale w wielu przypadkach również dla życia. Co więcej, informacje przekazywane na szkoleniach BHP przekładają się na praktykę, dzięki czemu mogą okazać się szczególnie przydatne. Trzeba również pamiętać, że szkolenie BHP składa się z części ogólnej, ale każdy zakład pracy ma też swoje wewnętrzne przepisy, dlatego takie “zajęcia” odbywają się zawsze, kiedy zmieniasz pracodawcę, ale również stanowisko, na którym będziesz wykonywać obowiązki zawodowe.

Jakie szkolenia BHP czekają na Ciebie w pracy?

Pierwszym, najczęściej spotykanym rodzajem szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest szkolenie przygotowujące do pracy w danej firmie, czyli tak zwane szkolenie wstępne. Odbywa się ono jednorazowo, pierwszego dnia pracy - jeszcze przed przystąpieniem do wykonywania obowiązków zawodowych - i jest obowiązkowe dla wszystkich pracowników. Oczywiście, jak już wyżej wspomniano, takie szkolenie przechodzi się za każdym razem, kiedy zmienia się pracodawcę. Składa się ono z dwóch części. Pierwsza dotyczy ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, druga skupia się na stanowisku i na danym zakładzie pracy.

Innym rodzajem szkoleń BHP są szkolenia okresowe. Mają one na celu aktualizację lub odświeżanie wiedzy pracowników, dotyczących zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. W zależności od charakteru wykonywanej pracy, takie szkolenia mogą się od siebie różnić pod względem częstotliwości czy też tematyki, jaka jest na nich poruszana. Zwykle odbywają się cyklicznie, co kilka lat, w branżach, których pracownicy są narażeni na szczególne niebezpieczeństwo.

Aby mieć pewność, że szkolenie zostanie poprowadzone w sposób należyty, a przekazywane informacje będą rzetelne i przydatne, warto skorzystać z usług osoby takiej jak Doradca BHP i ADR Sylwester Jurkowski.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas