Artykuł sponsorowany Z jakich materiałów wykonuje się ubrania robocze?

Z jakich materiałów wykonuje się ubrania robocze?

Istnieje wiele rodzajów materiałów do szycia odzieży. Ubrania robocze wykonuje się na przykład z innej grupy tkanin niż te dla branży medycznej. Odmienne materiały zostaną też użyte dla odzieży ochronnej czy w strojach dla branży kosmetycznej lub gastronomicznej. Tkaniny poza odpowiednią jakością powinny cechować się wytrzymałością, komfortem czy odpornością na czynniki zewnętrzne.

 

Co zalicza się do ubrań roboczych?

 

Ubrania robocze to strój wykorzystywany w różnych zawodach i musi być on dostosowany do zakresu wykonywanych obowiązków. Konieczność noszenia tego rodzaj stroju regulują przepisy BHP i musi być on zapewniony przez pracodawcę. Najczęściej takiej odzieży używają operatorzy różnych maszyn przemysłowych. Dodatkiem do samego ubrania najczęściej są również buty, kask, rękawiczki czy okulary ochronne.

 

Zadaniem odzieży roboczej jest przede wszystkim ochrona przed wszelkimi zabrudzeniami. Powinna ona być dostosowana do charakteru danego zawodu. Dobrym przykładem mogą być charakterystyczne niebieskie ogrodniczki hydraulika. Taki strój pozwala na swobodne trzymanie najpotrzebniejszych narzędzi w zasięgu ręki, dzięki czemu pracownik nie musi odrywać się od pracy by sięgnąć po odpowiedni sprzęt. Trzeba pamiętać, że tkaniny przeznaczone do uszycia odzieży roboczej powinny być odporne na wodę, olej czy brud. Cechą takiego materiału jest trwałość oraz niespieralność.

 

Materiały, z których wykonuje się ubrania robocze

 

Stuprocentowa bawełna jest bardzo często wykorzystywana do szycia ubrań roboczych. Są one dzięki temu wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Natomiast dla pracowników służb medycznych wykorzystuje się tkaninę medyczną. Najczęściej korzystają z niej lekarze, a także ratownicy medyczni i pielęgniarki. Nieraz także zamawiane są one przez branżę gastronomiczną lub hotelarską. Mieszanki bawełny i poliestru są idealną tkaniną na odzież dla wielu grup zawodowych. Trwałość barw i niska gramatura sprawia, że odzież wygląda profesjonalnie i jest komfortowa dla pracownika – twierdzi pracownik firmy Real Tkaniny.

 

Najczęstszymi proporcjami są:

  • 65% Poliester / 35% Bawełna
  • 50% Poliester / 50% Bawełna
  • 65% Bawełna / 35% Poliester

 

Można kupić także ubrania z domieszkami innych włókien.

 

Dobry materiał na ubrania robocze na zewnątrz

 

Poza tkaninami nadającymi się głównie do pracy wewnątrz pomieszczeń, do wytworzenia odzieży roboczej wykorzystuje się również ortalion. Jest to nieprzepuszczający wodę materiał, odporny na różnego rodzaju przetarcia czy rozciąganie. Świetnie sprawdza się on do szycia nieprzemakalnych kurtek czy płaszczy. Ze względu na właściwości tej tkaniny używa się ją także do produkcji pokrowców, plecaków czy namiotów. Bardzo dobrze sprawdza się jako strój dla pracowników, którzy swoje zawodowe obowiązki wykonują na zewnątrz i są narażeni na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas