Materiał Partnera Usługi świadczone przez biura rachunkowe

Usługi świadczone przez biura rachunkowe

Będąc przedsiębiorcą i prowadząc własną działalność zazwyczaj skupiasz się na rozwoju swojej firmy. Stawiasz na rozwój swoich pracowników oraz na pozyskiwanie nowych klientów i utrzymywanie jak najlepszych relacji z obecnymi kontrahentami. Jednak istotną kwestią w prowadzeniu własnego przedsiębiorstwa jest również prowadzenie jego księgowości. Często przedsiębiorcy korzystają z usług biura rachunkowego. Co zatem oferują biura rachunkowe?

Oferowane usługi księgowe

Główną usługą znajdującą się w ofercie każdego biura księgowego jest prowadzenie rozliczeń podatkowych. Konieczne w tym jest prowadzenie ksiąg rachunkowych tzn. księgi przychodów i rozchodów dla działalności gospodarczych oraz ksiąg handlowych dla dużych spółek. Księgowa po otrzymaniu wszystkich dokumentów i faktur od przedsiębiorcy wprowadza je do systemu księgowego. Wykazuje comiesięcznie bądź kwartalnie osiągnięte przez przedsiębiorstwo obroty, a także wylicza zyski i straty oraz wielkości podatków jaki należy zapłacić. Przygotowuje również niezbędne do rozliczeń dokumenty dla organów podatkowych m. in. dla Urzędu Skarbowego.

Jak dowiedzieliśmy się od specjalisty z tej branży z firmy Kietrys i Lesiewicz sp. z o.o. sp.k. z Łodzi, księgowe zajmują się również rozliczeniami rocznymi i sporządzają wszelkie niezbędne deklaracje np. deklarację VAT, PIT, CIT oraz sprawozdania finansowe. Jeśli przedsiębiorstwo jest VAT-owcem konieczne jest wysyłanie do urzędu skarbowego plików JPK, które zawierają wszystkie dane z wystawionych i otrzymanych faktur VAT.

Oferowane usługi kadrowo-płacowe

Poza rozliczeniami firmy biura rachunkowe zajmują się również sprawami kadrowymi przedsiębiorstwa. Mowa tu o wszystkich zadaniach związanych z zatrudnionymi w przedsiębiorstwie pracownikami. Księgowe w tej kwestii zajmują się głównie sporządzaniem umów o pracę, zlecenie bądź o dzieło dla nowych pracowników, prowadzeniem akt osobowych pracowników. Księgowa sporządza również comiesięczne listy płac, wylicza wielkość wynagrodzenia dla zatrudnionych w rozliczanym przedsiębiorstwie, nalicza urlopy, nadgodziny oraz wynagrodzenia chorobowe na podstawie otrzymanych zwolnień lekarskich. Ponadto zadaniem księgowej jest również zgłaszanie nowych pracowników, którzy mają być objęci ubezpieczeniem zdrowotnym do ZUS oraz zgłaszanie ich wyrejestrowania z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jeśli ich stosunek pracy został zakończony.

Każde biuro rachunkowe powinno indywidualnie podchodzić do przedsiębiorstwa, z którym współpracują. Księgowe dzięki swojemu wykształceniu, posiadanym kompetencjom oraz doświadczeniu mogą rozwiązać wiele problemów przedsiębiorstwa, a także zoptymalizować ponoszone przez nie koszty dlatego warto nawiązać współprace z biurem, którego jakość usług jest na najwyższym poziomie.

Opracowanie:

Kietrys i Lesiewicz sp. z o.o., sp.k.

Łódź , Gdańska 91/93

Podziel się