Artykuł sponsorowany Ulga B+R. Czym jest i jak ją rozliczać?

Ulga B+R. Czym jest i jak ją rozliczać?

To, jak należy obliczać wymiar podatków, jest ściśle określone przez szereg przepisów i ustaw. Jednak niekiedy kwota należna do zapłaty na rzecz Skarbu Państwa może być niższa, niż zakładał to podatnik. Dzieje się tak, gdyż można zastosować różnego rodzaju ulgi zależne między innymi od rodzaju poniesionych kosztów uzyskania przychodu. Jedną z nich jest ulga B+R.


Ulga B+R – co to takiego?

Ulga B+R to ulga na działalność badawczo-rozwojową. Została ona wprowadzona z początkiem 2016 roku. Dzięki niej można odliczyć od podstawy opodatkowania określoną część kosztów, która została poniesiona na działalność kwalifikowaną jako badawczo-rozwojowa.

Ulga B+R obejmuje wydatki różnego rodzaju. W ten sposób można pomniejszyć należny podatek w związku z poniesionymi wydatkami dotyczącymi:

  • korzystania ze specjalistycznej aparatury naukowo-badawczej;
  • zakupu materiałów oraz surowców niezbędnych do przeprowadzania badań;
  • kosztów uzyskania prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz uzyskania i utrzymania patentu;
  • odpisów amortyzacyjnych od określonych środków trwałych, a także wartości niematerialnych oraz prawnych;
  • wydania opinii, ekspertyz, otrzymania wyników badań od innych ośrodków naukowych oraz usług doradczych i równorzędnych;
  • wynagrodzeń oraz składek na ubezpieczenia społeczne personelu zaangażowanego w działalność badawczo-rozwojową – i to zarówno osób zatrudnionych na podstawie umów o prace, umów zleceń, jak i umów o dzieło.
W pierwszym roku wprowadzenia ulgi B+R skorzystało z niej niewielu przedsiębiorców. Większość z nich nie wiedziała o jej istnieniu, a część nie miała pojęcia, jak z niej skorzystać. Do dziś właściciele niektórych firm mają problem z jej odliczeniem. Właśnie dlatego najlepiej skonsultować się w tej kwestii ze specjalistami i z kompetentnymi księgowymi” - mówi ekspert ze Spółki Doradztwa Podatkowego KWS Tax.


W jaki sposób należy rozliczać ulgę B+R?

Ci, którzy chcą skorzystać z ulgi B+R, powinni wykorzystać formularz CIT-BR / PIT-BR. Muszą to zrobić nawet wtedy, jeżeli firma poniosła straty w związku z prowadzeniem swojej działalności. Poniesione koszty przedsiębiorca może odliczać przez okres 6 lat.

Na formularzu CIT-BR / PIT-BR znajdują się pola, w które należy wpisać określone wydatki. Nie można także pominąć kwestii kosztów, które zostały odliczone w poprzednich latach oraz tych, które będą odliczane w kolejnych okresach rozliczeniowych. Kwoty te również należy wpisać we wskazane pola na formularzu. Jeżeli podatnik tego zaniecha, może mieć problemy ze skorzystaniem z ulgi B+R.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas