Artykuł sponsorowany Wyprowadzanie zaległości z firmy

Wyprowadzanie zaległości z firmy

Najlepsze biura rachunkowe w Polsce prócz obsługi kadrowo-płacowej, a także prócz prowadzenia ksiąg przychodów i rozchodów, ksiąg rachunkowych czy ryczałtu ewidencjonowanego, są gotowe również świadczyć dodatkowe usługi doradcze. W ich ramach liczyć można na pomoc przy stworzeniu biznesplanu oraz na opracowanie polityki rachunkowości firmy spójnej z jej działalnością. Ważną usługą doradczą jest również wyprowadzanie zaległości księgowych. Co warto o niej wiedzieć?

Czym są zaległości księgowe w firmie i jak powstają?

Zaległości księgowe w firmie to nic innego jak nierozliczone faktury, niezaksięgowane operacje gospodarcze, nieuiszczone podatki do Urzędu Skarbowego i nieopłacone składki względem PFRON oraz ZUS. Często mówi się zatem o nich jako o zaległościach podatkowych, które niosą poważne konsekwencje prawne. Firma, która nie rozliczy się prawidłowo z US i ZUS może spodziewać się kar finansowych, a nawet przy większych długach spraw karnoskarbowych. Nic zatem dziwnego, że księgowość w firmie, w tym ewidencja podatkowa muszą być prowadzone klarownie, nieprzerwanie i precyzyjnie. Nie zawsze jest to jednak proste. Kiedy dochodzi najczęściej do zaległości księgowych?

Nieprawidłowości w KPiR czy księgach rachunkowych i sprawozdaniach finansowych rocznych pojawiają się najczęściej na skutek problemów gospodarczych firmy. Niekiedy zaległości księgowe i podatkowe są wynikiem zatrudniania niewykwalifikowanych księgowych lub podejmowania współpracy z nieprofesjonalnych biurem rachunkowych. Eksperci od rachunkowości zwracają również uwagę, iż model prowadzenia narzędzi księgowych i podatkowych może wpłynąć na szybkość wypełniania powinności względem fiskusa. Dzisiaj znacznie wydajniejsza jest rachunkowość online w specjalnych chmurach, oprogramowaniu lub modułach systemów ERP i CRM. Unika się zaś prowadzenia KPiR i ksiąg handlowych na papierze. W takim przypadku szybciej może dojść do błędów, które trudniej jest również wykryć.

Na czym polega wyprowadzanie zaległości księgowych?

Wyprowadzanie zaległości księgowych to zadanie dla doświadczonych specjalistów księgowości. Najlepiej wybierać ekspertów z renomowanych biur rachunkowych, które posiadają odpowiednie certyfikaty Ministerstwa Finansów. To oni wdrażają bardzo rozbudowany plan naprawczy, który jest ustalany indywidualnie dla każdego klienta biznesowego. Tak działa Biuro podatkowo-rachunkowe Arkadiusza Biernata, które zawsze stara się dotrzeć do źródła problemu tak, by nieprawidłowe księgowanie operacji finansowych oraz nieterminowe rozliczenia z US i ZUS nigdy więcej się nie pojawiły.

W ramach wyprowadzania zaległości takie biura rachunkowe negocjują z urzędami nowy termin uregulowania wszystkich spraw przez firmę, oddalając widmo kar czy nawet kontroli skarbowych. Kolejny etap to złożona analiza ksiąg rachunkowych czy KPiR, a następnie prawidłowe zaksięgowanie nieprawidłowych zapisów. Istotnym elementem całej usługi wyprowadzania zaległości jest także wdrożenie planu naprawczego, który może polegać np. na zaproponowaniu klientowi nowoczesnego oprogramowania księgowego. Często firmy decydują się także na stałą współpracę z biurem rachunkowych, które wdroży w przedsiębiorstwie idee rachunkowości zarządczej.

Po wyprowadzeniu zaległości istotne jest też optymalizowanie podatków, czyli dążenie firmy do płacenia do US jak najniższych świadczeń. Przykładem optymalizacji jest jednorazowa amortyzacja, rozliczanie kwartalne z fiskusem z tytułu podatku dochodowego, ulga za złe długi czy kredyt podatkowych. Rozwiązań jest bardzo dużo, a każda firma może dzisiaj skorzystać z opłacalnych zwolnień i uproszczeń w systemie odprowadzania podatków. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas