Artykuł sponsorowany Czym jest jednoosobowa działalność gospodarcza oraz jakie są jej zalety?

Czym jest jednoosobowa działalność gospodarcza oraz jakie są jej zalety?

Każdy kto nie chce pracować według najpopularniejszych standardów i chce żyć na własną rękę, myśli o własnej firmie. Jakie są natomiast zalety oraz wady tej formy zarobku oraz co kryje się za hasłem “jednoosobowa działalność gospodarcza”? Jeśli planujesz zatem założyć jednoosobową firmę ale nie wiesz jak to wygląda w praktyce oraz zastanawiasz się czy warto, zachęcamy do przeczytania niniejszego artykułu na temat jednoosobowej działalności gospodarczej.

Czym jest jednoosobowa działalność gospodarcza?

Według przyjętych przepisów jednoosobowa działalność gospodarcza to "zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły". Z tego wynika, że jednoosobowa działalność gospodarcza cechuje cel zarobkowy, czyli jest nastawiona na zysk, posiada charakter zorganizowany, czyli prowadzony jest marketing oraz wynajmuje się pomieszczenia do jej wykonania, wykonywana jest wyłącznie przez nas samych oraz podejmowane czynności są ciągłe oraz ukierunkowane do osiągnięcia danego celu. Chcąc założyć własną firmę, warto skorzystać z usług profesjonalnego biura rachunkowego, jakim jest na przykład  P&P Biuro Rachunkowe Patrycja Piekacz, które w swojej ofercie doradza oraz zajmuje się między innymi zakładaniem jednoosobowej działalności gospodarczej

Zalety jednoosobowej działalności gospodarczej

  • Niskie koszty założenia własnej działalności gospodarczej.

  • Możliwość wyboru opodatkowania spośród wielu rodzajów.

  • Szybkość oraz łatwość w rejestracji oraz likwidacji firmy.

  • Nie obowiązuje żaden próg kapitału, jaki musimy zgromadzić przed założeniem firmy.

  • Pełna swoboda oraz możliwość decydowania o sobie. Oczywiście musimy na początku włożyć mnóstwo sił i trudu, a także determinacji, ale za to możemy się w późniejszym czasie cieszyć wolnością oraz niezależnością.

  • Brak monotonii oraz nudy. Jeśli posiadasz własną firmę, nie musisz się obawiać, że popadniesz w nudną regularność, gdyż własny biznes pozwoli Ci na stałe rozszerzanie swojej oferty oraz kompetencji.

  • Możliwość odpisania różnych kosztów od podatku. Pracując na własnych warunkach, masz możliwość zmniejszenia podatku ze względu na koszty prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Wady jednoosobowej działalności gospodarczej

  • Całkowita odpowiedzialność. Prowadząc własną firmę jesteś zdany całkowicie na siebie i sam odpowiadasz całym swoim majątkiem za zobowiązania związane z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej.

  • Istnienie oraz rozwój firmy jest całkowicie oparty na jednej osobie, czyli Ciebie.

  • Nienormowany czas pracy. Będąc własnym szefem nie raz będziesz musiał zrezygnować ze swojego czasu wolnego na rzecz swojej firmy.

Ograniczone zasoby majątkowe oraz kapitałowe.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas