Materiał Partnera Twój E-system, czyli zasady działania i wykorzystania systemów internetowych

Twój E-system, czyli zasady działania i wykorzystania systemów internetowych

Internet jest technologią, bez której trudno już wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie w jakimkolwiek aspekcie życia – na co dzień korzystamy z niego jako źródła wiedzy, informacji ze świata, rozrywki, jest on również obecnie jednym z głównych sposób komunikowania się z innymi ludźmi. Jednak internet przydaje się nie tylko w życiu prywatnym – systemy internetowe są niezbędnym narzędziem zarządzania przedsiębiorstwami, instytucjami oraz infrastrukturą.

Rodzaje e-systemów i ich zastosowanie

Wśród e-systemów możemy wymienić wiele rodzajów rozwiązań teleinformatycznych, których zadaniem jest ułatwienie współpracy w strukturach danego przedsiębiorstwa, wspieranie procesów planowania i realizacji przepływu informacji, materiałów i towarów, a także nadzór nad sprawnym zachodzeniem procesów. Oto wybrane z nich:

CRM (z ang. Customer Relationship Management) – celem tego systemu jest nadzorowanie i pogłębianie relacji z klientami. W jego zakres wchodzą narzędzia służące sprzedaży, obsłudze klienta po przeprowadzonej transakcji, realizacji zamówień, projektowaniu i wdrażaniu kampanii marketingowych oraz analizie rynku.

SRM (z ang. Supplier Relationship Management) – zadaniem tego systemu jest dostarczanie wsparcia w zakresie zarządzania relacjami z dostawcami, a więc kierowania bazą dostawców, oceny ich pracy czy kontrolowanie stanów magazynowych

ERP (z ang. Enterprise Resources Planning) – jest to system służącym do kierowania przedsiębiorstwem w zakresie planowania, produkcji oraz dystrybucji. Cele osiąga się poprzez zastosowanie narzędzi, umożliwiających między innymi zdobycie informacji na temat zmian popytu na rynku, czy przydatnych analiz finansowych.

E-systemy mogą być wykorzystywane nie tylko w ramach przedsiębiorstw – znajdują również zastosowanie w automatyzacji i zabezpieczeniu również ważnych sektorów przemysłowych, np. energetyki. Instytut Tele- i Radiotechniczny był pierwszą w Polsce instytucją, która zajęła się opracowaniem i wdrożeniem komputerowych systemów, służących między innymi do monitorowania i analizy jakości energii elektrycznej oraz do sterowania autonomicznym obiektami, wykorzystującymi odnawialne źródła energii.

Podziel się