Artykuł sponsorowany Poznaj zasady działania spółki nieruchomościowej z Kancelarią Doradztwa Podatkowego Omnibus Barbara Marciniak-Marecka

Poznaj zasady działania spółki nieruchomościowej z Kancelarią Doradztwa Podatkowego Omnibus Barbara Marciniak-Marecka

Prawo podatkowe to sfera, która ulega dynamicznym zmianom, jednak wymaga stałej kontroli ze względu na obowiązek odprowadzania składek. Kancelaria Doradztwa Podatkowego Omnibus Barbara Marciniak-Marecka świadczy wszechstronną pomoc w zakresie prawa podatkowego, mając na celu dobro swoich klientów. Sprawdź, co oznacza stosunkowo nowe pojęcie spółki nieruchomościowej oraz z jakimi obowiązkami się wiąże. Zapraszamy do lektury!

Czym jest spółka nieruchomościowa?

Spółka nieruchomościowa to pojęcie, które zostało wprowadzone do prawa podatkowego na początku 2021 roku i oznacza ono podmiot lub osobę fizyczną, zobowiązaną do sporządzania bilansu na podstawie przepisów o rachunkowości w przypadku spełnienia określonych warunków. Podmiot uważa się za spółkę nieruchomościową, gdy rozpoczynając działalność w pierwszym dniu roku, co najmniej 50% wartości rynkowej jego aktywów, bezpośrednio lub pośrednio, stanowiła wartość nieruchomości na terenie Polski oraz łączna wartość tych nieruchomości lub praw do nich, jest równa 10 mln zł bądź większa. Przedstawiciel Kancelarii Doradztwa Podatkowego Omnibus Barbara Marciniak-Marecka dodaje:

Spółka nieruchomościowa to stosunkowo nowe pojęcie, które zostało wprowadzone przez ustawodawcę na początku 2021 roku. Stworzyło ono wiele nieporozumień i nieścisłości, które do dnia dzisiejszego stanowią problem dla niektórych przedsiębiorców. Nasza kancelaria, dzięki odpowiedniej wiedzy i doświadczeniu, skutecznie rozwiewa wszelkie wątpliwości w tym zakresie.

Z treści nowo wprowadzonej przez ustawodawcę definicji wynika, że spółkę nieruchomościową kształtuje struktura aktywów, a nie forma prowadzenia działalności gospodarczej. Spółki osobowe w świetle definicji mogą zostać uznane za nieruchomościowe, pod warunkiem, że posiadają majątek o wymaganej wartości.

Jakie obowiązki generuje spółka nieruchomościowa?

Powstanie nowego pojęcia spółki nieruchomościowej zmusza jej przedstawicieli do podjęcia określonych działań. Spółki mają obowiązek przekazywać Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informację o podmiotach posiadających w określonej spółce udziały, ogół praw i obowiązków, tytuły oraz konkretne prawa, wraz z ich ilością posiadaną przez każdego członka. Dodatkowo poszczególne osoby wchodzące w skład spółki, mają obowiązek przekazywać Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informacje o liczbie posiadanych udziałów, ogółu praw i obowiązków oraz tytułów uczestnictwa. Obowiązek powinien zostać spełniony do końca trzeciego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego spółki nieruchomościowej.

Opracowanie:

Omnibus Biuro rachunkowe Kancelaria doradztwa podatkowego Barbara Marciniak-Marecka

Szczecin , marsz. Józefa Piłsudskiego 37 lok. 4a

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas