Artykuł sponsorowany Poznaj najpopularniejsze formy opodatkowania działalności gospodarczej

Poznaj najpopularniejsze formy opodatkowania działalności gospodarczej

Jeżeli prowadzisz zarejestrowaną działalność gospodarczą i uzyskujesz z niej regularne dochody, musisz mieć świadomość, że niezbędne jest odprowadzanie podatku dochodowego. Jest na to. co najmniej kilka powodów. Warto zaznaczyć, że dotyczy to nie tylko zarejestrowanej działalności gospodarczej, ale również niezarejestrowanej! W dalszej części artykułu poznasz możliwe formy opodatkowania oraz ich zakres!

Formy opodatkowania działalności gospodarczej

Na początku zajmiemy się podatkiem na zasadach ogólnych. Jego płatność może być miesięczna lub kwartalna. Jednak nie każdy może wybrać,  kwartalną zaliczkę na podatek dochodowy mogą płacić jedynie małe przedsiębiorstwa, których przychody nie przekraczają 2 mln Euro.  W tej formie opodatkowania obowiązuje stawka 18 lub 32%. Od czego to zależy? Progiem jest kwota 85 528 złotych, po której przekroczeniu musisz płacić tę wyższą stawkę. Co roku, do 30 kwietnia masz obowiązek złożyć w Urzędzie Skarbowym deklarację PIT 36. Wśród zalet tej formy opodatkowania można wymienić:

  • możliwość korzystania z wszystkich ulg podatkowych
  • możliwość rozliczania się wspólnie z małżonkiem
  • możliwość odliczania kosztów prowadzonej działalności oraz uzyskania kredytu podatkowego.

Jako drugą, opiszemy kartę podatkową. Ta forma opodatkowania sprawdza się zazwyczaj w małych przedsiębiorstwach. Co ważne, jako jedyna nie jest uzależniona od wysokości osiąganych przez firmę dochodów i przychodów. Wysokość zaliczki na podatek dochodowy w tym przypadku zależy od ilości pracowników, wielkości miasta, w którym przedsiębiorstwo prowadzi działalność oraz rodzaju świadczonych usług. Wśród zalet znajdzie się brak konieczności prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz stała stawka.

Do wyboru masz również podatek liniowy. W tym przypadku obowiązuje stała stawka w wysokości 19%. Nie ma znaczenia, jak wysokie dochody osiągasz, stawka nie ulegnie zmianie. Jest to dosyć prosta forma opodatkowania, gdyż nie ma tutaj kwoty zmniejszającej podatek oraz progu. Ponadto istnieje możliwość odliczenia kosztów prowadzonej działalności tak jak w przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych.

Jako ostatnią formę opodatkowania, opiszemy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Jest to jedyna forma, przy której podatek naliczany jest od uzyskanych przychodów. Nie masz możliwości wliczenia kosztów ponoszonych w związku z działalnością firmy. Jednak i tak wiele właścicieli się na nią decyduje ze względu na dosyć niskie stawki podatkowe. W zależności od sprzedawanych towarów jest to 2%, 3%, 5,5%, 8%, 10%, 17% lub 20%. Tak jak w przypadku karty podatkowej, właściciel, który zdecydował się na ryczałt nie musi prowadzić KPiR.

Kto powinien zająć się księgowością firmy?

Najlepiej powierzyć to zadanie wykwalifikowanej księgowej. Zatrudnienie osobnego pracownika, który będzie dokonywał rozliczeń, nie jest zbyt opłacalną formą. Dlatego też, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług Biura Rachunkowego. Godnym polecenia jest Biuro Rachunkowe ZYSK. Zajmą się opodatkowaniem Twojej firmy, obsługą kadr i płac oraz prowadzeniem akt osobowych! Co więcej, będziesz mógł skorzystać z usług doradztwa podatkowego, jeżeli masz wątpliwości co do wyboru odpowiedniej formy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas