Materiał Partnera Optymalizacja podatkowa jako sposób na oszczędności w firmie

Optymalizacja podatkowa jako sposób na oszczędności w firmie

Optymalizacją podatkową nazywane są działania, których celem jest zminimalizowanie zobowiązań podatkowych, jakie od przedsiębiorców są wymagane przez prawo. Są to czynności związane z podatkiem VAT, CIT, PIT. Optymalizacja potocznie jest nazywana unikaniem opodatkowania, ale mimo tej kontrowersyjnej nazwy, jest w pełni.

Optymalizacja podatkowa- metody

Istnieją dwie metody optymalizacji podatkowej: w oparciu o planowanie podatkowe i w oparciu o polskie prawo. Dzięki optymalizacji opartej o planowanie podatkowe przedsiębiorca może przenieść swoją firmę za granicę Polski lub założyć ją w kraju, gdzie obowiązują niższe wymagania podatkowe. Można także utworzyć holding zagraniczny (podmioty gospodarcze niezależne od siebie prawnie i organizacyjnie, jednak finansowo podlegające dominującemu podmiotowi). Dobra organizacja holdingu pozwala na płacenie o wiele niższych podatków. Optymalizację w oparciu o polskie prawo trudno przeprowadzić ze względu na dużą ilość przepisów podatkowych, których nieprawidłowa interpretacja może stać się powodem zapłacenie wysokiej kary pieniężnej przez podatnika. Ta metoda optymalizacji w dokładny sposób analizuje przepisy prawa pod kątem podatków, czego efektem jest zmniejszenie wysokich opłat podatkowych. Dzięki współpracy z biurem księgowym, które zajmuje się tym rodzajem optymalizacji można zmniejszyć ryzyko powstania błędów. Dobrze, gdy biuro rachunkowe, jak Kancelaria Księgowo-Podatkowa Abacus, zajmuje się równocześnie wykonywaniem przeglądów podatkowych i bieżącym nadzorem nad rozliczeniami podatkowymi, jak też szeroką rozumianą księgowością: prowadzeniem ksiąg handlowych, ryczałtu ewidencjonowanego, prowadzeniem ksiąg przychodów i rozchodów czy obsługą kadrowo-płacową.

Obszary, jakich dotyczy optymalizacja podatkowa

Celem optymalizacji podatkowej jest takie zmniejszenie zobowiązań podatkowych, by były one najbardziej korzystne dla przedsiębiorcy. Żeby tak się stało, księgowy powinien przeprowadzić analizę kosztów i przychodów pod kątem podatków. Należy podkreślić, że przedsiębiorca może wykorzystać narzędzia do zmniejszenia obciążeń podatkowych tylko wtedy, gdy są one w pełni legalne. Narzędziami tymi są transakcje restrukturyzacyjne, zwolnienia, odliczenia, czy różnego rodzaju ulgi. Dzięki nim optymalizacja podatkowa może obejmować przede wszystkim długoterminowe planowanie podatkowe, które pozwoli wyeliminować ryzyko pojawienia się wyższych podatków i przyczynić się do stabilizacji finansowej przedsiębiorstwa, jednocześnie mając wpływ na jego zdolność kredytową. Optymalizacja podatkowa przyczynia się do powstania oszczędności podatkowych, które mimo, że prowadzą do obniżenia podatków, z punktu widzenia urzędów skarbowych wykazują neutralność.

Podziel się