Artykuł sponsorowany Formy opodatkowania działalności - poznaj je wszystkie

Formy opodatkowania działalności - poznaj je wszystkie

Masz w planach wystartować z własnym biznesem? A może już jesteś w trakcie składania wniosku w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej? W każdym przypadku, przyszły przedsiębiorca zobowiązany jest do wyboru odpowiedniej formy opodatkowania. Jest to niezbędna czynność, która umożliwia późniejsze naliczenie należnej zaliczki na podatek dochodowy. Dowiedz się, jakie masz możliwości.

Formy opodatkowania działalności - co wybrać?

Do wyboru masz cztery formy opodatkowania działalności, oczywiście niektóre rodzaje świadczonych usług pozbawiają możliwości wyboru i jesteś zobowiązany do zastosowania tej jednej. Poniżej przedstawimy Ci 4 możliwe formy opodatkowania, a także dowiesz się, jakie są ich wady i zalety.

Na początek podatek liniowy. Tutaj stawka jest stała, nie zmienia się wraz ze wzrostem lub spadkiem dochodów, wynosi 19%. Przedsiębiorca rozliczający się na zasadach ogólnych ma możliwość odliczania kosztów prowadzonej działalności. Jednak nie jest możliwe korzystanie z przysługujących ulg, ani rozliczanie się wspólnie z małżonkiem. Kolejną wadą tej formy opodatkowania jest konieczność prowadzenia szczegółowej ewidencji przychodów i rozchodów.

Drugą możliwością jest podatek na zasadach ogólnych. W zależności od osiąganych dochodów rozliczasz się na podstawie stawki 18% lub 32%. Próg wynosi 85 528 złotych. Jest to jedyna opcja, która umożliwia korzystanie z wszystkich przysługujących ulg, a także daje możliwość rozliczania się ze współmałżonkiem. Jednak tak samo jak w poprzednim przypadku niezbędne jest prowadzenie KPiR (Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów). Przedsiębiorca, który wybrał tę formę opodatkowania ma prawo do skorzystania z kredytu podatkowego oraz odliczenia kwoty wolnej od podatku.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych nalicza się od przychodów, co powoduje, że nie ma możliwości odliczenia kosztów prowadzonej działalności. Obowiązują różne stawki, w zależności od wykonywanego zawodu, są to:

  • 3%
  • 5,5%
  • 8,5%
  • 17%.

Aby móc skorzystać z tej formy opodatkowania, przychody z prowadzonej działalności nie mogą przekroczyć 150 000 Euro. Co więcej, decydując się na nią nie musisz prowadzić skomplikowanej ewidencji przychodów i kosztów!

Karta podatkowa jest ostatnią możliwą formą opodatkowania. Jest to najprostszy sposób odprowadzania podatku dochodowego, a wszystko to dzięki stałej, niezmiennej stawce. W przeciwieństwie do opisanych wyżej form opodatkowania, wysokość zaliczki na podatek dochodowy uzależniona jest od ilości zatrudnianych pracowników, miejscowości, gdzie działa firma oraz od rodzaju świadczonych usług. Nie ma możliwości korzystania z ulg, jednak zaletą jest brak skomplikowanej ewidencji księgowej.

Kogo poradzić się w wyborze odpowiedniej formy opodatkowania działalności?

Jeżeli nie wiesz, na jaką formę opodatkowania działalności powinieneś się zdecydować, wystarczy, że zapytasz o to w profesjonalnym biurze księgowym. Na pewno prędzej, czy później będziesz musiał skorzystać z jego usług, więc lepiej zrobić to wcześniej. W końcu księgowa ma doświadczenie w swojej branży, dzięki czemu skutecznie podpowie Ci, co będzie najlepsze. Jednym z godnych polecenia biur księgowych jest to prowadzone przez Ewę Sarwa. Wspomniane Biuro Rachunkowe specjalizuje się w kompleksowej obsłudze księgowej firm oraz osób prowadzących indywidualną działalność gospodarczą. Z powodzeniem zajmą się także prowadzeniem spraw kadr i płac oraz uproszczoną księgowością. Jeżeli chciałbyś zdobyć więcej dodatkowych informacji, odwiedź stronę internetową.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas