Artykuł sponsorowany Jak skutecznie uzyskać należność od dłużnika?

Jak skutecznie uzyskać należność od dłużnika?

Płynność finansowa to podstawa funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Od niej zależą możliwości inwestycyjne i produkcyjne firmy. Ona warunkuje też wypłacalność firmy wobec zatrudnionych pracowników. Niestety częstym problemem polskich firm są opóźnienia lub unikanie spłaty należności przez klientów oraz kontrahentów. Jak przedsiębiorcy mogą radzić sobie z tym problemem?

Windykacja należności

Idealna współpraca przedsiębiorcy z kontrahentem lub klientem obejmuje terminową wymianę towarów i usług w zamian za ustaloną wcześniej zapłatę. W rzeczywistości jednak nie zawsze wszystko przebiega zgodnie z planem. Zdarza się, że klienci czy też kontrahenci z różnych przyczyn nie spłacają swoich należności. Może się tak zdarzyć, ponieważ sami mają problemy finansowe lub też są po prostu nieuczciwi.

W wielu przypadkach jedynym rozwiązaniem jest w takim przypadku windykacja należności przeprowadzona przez specjalizującą się w tych sprawach firmę. Nie musimy od razu wstępować na drogę sądową, która powinna być ostatecznością. Istnieją inne, równie skuteczne narzędzia, po które może sięgnąć firma taka, jak Altor. Wartym rozważenia rozwiązaniem jest windykacja miękka.

Polega ona przede wszystkim na przesyłaniu dłużnikowi ponagleń i wezwań do zapłaty za pośrednictwem poczty tradycyjnej i elektronicznej, a także telefonów czy SMS-ów. Często samo widmo zaangażowania w sprawę sądu lub komornika jest wysoce motywującym impulsem do uregulowania należności. Innym sposobem, który również wpisuje się w zasady windykacji miękkiej, jest przekazanie informacji o istnieniu długu do rejestru dłużników, którym zarządza Biuro Informacji Gospodarczej. Przekazywana jest ona między innymi bankom, firmom ubezpieczeniowym oraz leasingowym, co utrudnia dłużnikowi korzystanie z ich usług.

Zapobieganie zadłużeniu

Przedsiębiorcy mogą sięgnąć też po skuteczne rozwiązania prewencyjne dostępne na gruncie obsługi rachunkowej. Coraz większą popularnością w tym zakresie cieszy się faktoring. W jego ramach faktura z odroczonym terminem spłaty przekazywana jest firmie faktoringowej, która wpłaca na rzecz przedsiębiorcy najpierw zaliczkę, a później – po tym, jak dłużnik opłaci fakturę firmie faktoringowej – pozostałą część należności. Tym samym też ewentualna odpowiedzialność za dochodzenie spłaty należności spada na firmę faktoringową. Dzięki temu przedsiębiorca nie musi czekać na pieniądze, które inaczej do momentu spłaty faktury byłyby zamrożone. Pozwala to zachować płynność finansową, a także weryfikować kontrahentów i klientów przed podjęciem z nimi współpracy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas