Materiał Partnera Naprawa kas fiskalnych. Co psuje się najczęściej?

Naprawa kas fiskalnych. Co psuje się najczęściej?

Kasy fiskalne, podobnie jak inne intensywnie użytkowane urządzenia elektroniczne, mają skłonność do psucia się. Obowiązkowe przeglądy czy konserwacje nie zawsze wystarczą, aby odpowiednio wcześnie wychwycić usterkę. Gdy już do niej dojdzie, warto wezwać zaufany serwis. Co obejmują naprawa kas fiskalnych i czy to się w ogóle opłaca? Dowiedz się więcej z naszego tekstu.

Niektórzy twierdzą, że zepsuta elektronika nadaje się wyłącznie do wymiany, bo naprawa jest albo niemożliwa, albo nieopłacalna. To spore uogólnienie, które nie do końca jest prawdziwe. Okazuje się, że sporo usterek kas fiskalnych, takich jak uszkodzona mechanicznie obudowa, niedziałający wyświetlacz, błąd programowy czy problem z generowaniem paragonów, można rozwiązać z pomocą firm takich jak D&D Serwis.

Awarie kas fiskalnych

Awaria kasy fiskalnej zawsze jest sytuacją stresową. W niektórych przypadkach może oznaczać przerwę w działalności firmy, co z kolei niekorzystnie odbija się na wynikach sprzedażowych. Ważne jest szybkie i zdecydowane działanie. Jakie błędy czy usterki wymagają natychmiastowej reakcji oraz wezwania serwisu? Trzeba to zrobić m.in., gdy:

  • urządzenie samo się wyłącza lub/i nie chce się włączyć,
  • dane na paragonie są nanoszone w niewłaściwy sposób,
  • moduł drukowania uległ uszkodzeniu,
  • obudowa pękła,
  • akumulator rozładował się,
  • wyświetlacz pokazuje błąd,
  • papier zaciął się w podajniku.

Jak widzisz, usterki kasy fiskalnej mogą dotyczyć zarówno kwestii wizualnych, jak również technicznych czy programowych. Sam przedsiębiorca nie zawsze jest w stanie jednoznacznie określić co i dlaczego uległo awarii. W zdiagnozowaniu problemu pomocny okaże się profesjonalny serwis, który ma uprawnienia niezbędne do przeprowadzenia prac, programowania czy legalizacji urządzenia.

Obowiązki przedsiębiorcy

Usterka kasy fiskalnej wymaga od przedsiębiorcy właściwej i szybkiej reakcji. Nawet, jeśli dysponujesz urządzeniem zastępczym, to o rozpoczęciu korzystania z niego musisz poinformować właściwy organ urzędu skarbowego, składając w nim stosowne dokumenty (m.in. zawiadomienie o rodzaju awarii i podjętych działaniach naprawczych).

Wiele firm nie dysponuje jednak rezerwową kasą fiskalną, dlatego awaria tej właściwej jest dla nich stresująca. Nie można kontynuować sprzedaży stacjonarnej, jeżeli nie da się wystawić paragonu fiskalnego. Byłoby to działanie niezgodne z prawem. Dlatego, aby uniknąć sankcji (sięgających niekiedy kilkuset tysięcy złotych) czy innych konsekwencji, trzeba od razu wezwać serwis oraz zawiadomić urząd skarbowy o przerwie w prowadzeniu działalności.

Podziel się