Materiał Partnera Na czym polega profesjonalne niszczenie dokumentów?

Na czym polega profesjonalne niszczenie dokumentów?

Bezpieczeństwo danych, we współczesnym, cyfrowym świecie jest kluczowe. Ochrona danych dotyczy nie tylko ich przechowywania, ale również bezpiecznego niszczenia. Dotyczy to zarówno dokumentów na papierze, jak i w wersji elektronicznej. Nie wszyscy wiedzą, lecz niszczenie dokumentów jest ściśle uregulowane przez prawo, a zwykła niszczarka nie poradzi sobie z tym zadaniem wystarczająco dobrze.

Dlaczego niszczarka do dokumentów nie jest wystarczająco bezpieczna?

Wielu przedsiębiorców jest przekonanych, że niszczarka do dokumentów w zupełności wystarczy, aby bezpiecznie usunąć newralgiczne dane. Niestety, te urządzenia nie są wystarczająco bezpieczne dla wielu typów dokumentów. Dokumenty są przez nie cięte na wąskie paski, co umożliwia odczyt informacji, jeśli wpadną one w niepowołane ręce. W dodatku jest to proces bardzo czasochłonny i nieekologiczny - pocięte dokumenty zwykle lądują w koszu na śmieci.

Niszczenie danych a przepisy

Aby wiedzieć, jak przebiega profesjonalne niszczenie dokumentów, musimy poznać klasy ochrony dokumentów i stopnie bezpieczeństwa ich niszczenia. Aktualne przepisy wyróżniają trzy klasy ochrony dokumentów:

  • Klasa ochrony 1 - zwykła ochrona danych wewnętrznych, np. notatek, katalogów.

  • Klasa ochrony 2 - wysokie zapotrzebowanie na ochronę danych poufnych. Dotyczy danych ograniczonych do wąskiej grupy osób. Ich ujawnienie mogłoby mieć poważne konsekwencje prawne dla przedsiębiorstwa.

  • Klasa ochrony 3 - bardzo wysokie zapotrzebowanie na ochronę ściśle poufnych i tajnych danych. Dotyczy danych ograniczonych do bardzo wąskiej grupy osób.

Z tego podziału wynikają stopnie bezpieczeństwa, określające w jakim stopniu należy zniszczyć dokumenty. Oznacza się je wartościami od P1 do P7. Większość firm i instytucji tworzy dokumenty potrzebujące ochrony 2 lub 3 klasy.

Jak wygląda profesjonalne niszczenie dokumentów?

Profesjonalne niszczenie dokumentów uniemożliwia ich dalszą rekonstrukcję i odczyt danych. Zajmują się tym specjalistyczne firmy, które dysponują odpowiednimi urządzeniami. Przekazywane dokumenty mogą być poddawane rozdrabnianiu do poziomu włókna celulozowego w procesie mokrym lub suchym. Pierwszy proces wymaga użycia hydropulpera, a drugi - urządzenia, które “szarpie” dokumenty skrawki o szerokości poniżej 1 mm.

Profesjonalne niszczenie danych z firmą Datafox

Poszukujesz firmy, która rzetelnie zajmie się niszczeniem dokumentów? Wypróbuj usługi firmy Datafox sp. z.o.o.. Firma niszczy dane na poziomie bezpieczeństwa P-7, co zapewnia najwyższą ochronę. Oferta Datafox obejmuje również archiwizację danych, kartony do archiwizacji, mobilne niszczenie dokumentów. W ramach dodatkowej działalności, przedsiębiorstwo wspiera drużyny sportowe i indywidualne talenty.

Opracowanie:

Datafox sp. z.o.o

Tarnowskie Góry , Zagórska 46

Podziel się