Materiał Partnera Na czym polega badanie termowizyjne?

Na czym polega badanie termowizyjne?

Każdy inwestor chciałby, aby jego dom był ciepły i energooszczędny. Jednak precyzyjne wykrycie usterek zarówno w nowym, jak i starym budownictwie to niełatwe zadanie. Jeśli chcemy upewnić się, że ciepło nie ucieka, warto skorzystać z profesjonalnego badania wykonywanego przy użyciu kamery termowizyjnej. Na czym dokładnie polega badanie termowizyjne i jakie są jego największe zalety? Odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, znajdziesz w artykule.

Badania termowizyjne

Tego rodzaju badania pozwalają zweryfikować, czy w danym budynku nie ma miejsc, w których dochodzi np. do niekontrolowanej ucieczki ciepła. Urządzenie wykorzystywane do pomiarów, czyli kamera termowizyjna, rejestruje promieniowanie podczerwone, które emitowane jest przez dany obiekt. Promieniowanie możemy zapisać w formie zdjęcia, które nazywane jest termogramem. Specjaliści są w stanie na podstawie owego termogramu ocenić energochłonność naszego domu. Badania termowizyjne należy zlecić profesjonalistom z renomowanej firmy Nebi w Krakowie. Specjaliści zajmują się sprawdzaniem obiektów mieszkalnych, zakładów przemysłowych, budynków usługowych oraz instalacji. 

Dlaczego warto wykonać badania termowizyjne?

Badania sprawdzą się zarówno w przypadku starszych budynków, jak i remontowanych obiektów. Warto z ich pomocą zweryfikować także nowe inwestycje i sprawdzić, czy założenia architektów i wykonawców zostały spełnione. Nowoczesna kamera termowizyjna umożliwia zbadanie każdego zakamarka domu i odkrycie miejsc, którymi wdziera się do wewnątrz woda lub przez które ucieka ciepło. Pamiętajmy, że nawet jeśli obiekt został zbudowany według projektu nastawionego na ekologię i niską energochłonność, może okazać się, że samo wykonanie pozostawia wiele do życzenia, a ekipa budowlana doprowadziła do powstania mostków termicznych, czyli miejsc, którymi ciepło ucieka na zewnątrz. Powodem takiej sytuacji może być również brak szczelności termoizolacyjnej lub ciągłości przegród zewnętrznych oraz niewłaściwe osadzenie stolarki drzwiowej i okiennej. Problemem może być także nowoczesna instalacja grzewcza, jeśli nie zostanie zamontowana w odpowiedni sposób. Dlatego, jeśli chcemy mieć pewność, że wszystkie elementy są szczelne, postawmy na badania termowizyjne, które wykażą słabości naszego domu, zlokalizują jego wady i pozwolą na ich usunięcie. Pamiętajmy, że naprawienie usterek to ogromna oszczędność! W innym wypadku narażamy się na poważne straty finansowe.

Podziel się