Artykuł sponsorowany Licytacje komornicze

Licytacje komornicze

W dzisiejszych czasach często przewijającym się pojęciem są licytacje komornicze. Niejednokrotnie pojawiają się w emocjonalnych przekazach telewizyjnych. Warto jednak nieco lepiej zastanowić się nad istotą tego typu licytacji. W dzisiejszym artykule szczegółowo omówimy pojęcie licytacji komorniczych. Opiszemy czym są licytacje oraz według jakich zasad przebiegają.

Czym są licytacje komornicze

Licytacja komornicza jest czynnością publiczną. Oznacza to, że może w niej wziąć udział każdy obywatel. Przedmiotem licytacji mogą być różne obiekty zaczynając od mieszkań spółdzielczych bądź własnościowych, nieruchomości obciążonych hipotecznie, aż po domy. Licytację prowadzi komornik sądowy, który jest wyznaczany do tego celu przez sąd. Warto pamiętać, że komornik może wystawić nieruchomość na licytację tylko w sytuacji, kiedy jej właścicielem jest dłużnik.

Wystawienie nieruchomości na licytację

Aby nieruchomość została wystawiona na licytację w pierwszej kolejności muszą zostać spełnione określone warunki. Wśród nich należy wymienić:

  • zajęcie danej nieruchomości przez komornika,
  • wezwanie dłużnika do uregulowania długu w czasie 14 dni od momentu odebrania wezwania,
  • dokonanie wpisu do hipoteki, który zawiera informację o wszczęciu postępowania,
  • wystąpienie wierzyciela z wnioskiem do komornika o przygotowanie opisu oraz wycenę nieruchomości,
  • wycenę oraz opis obiektu, który ma zostać skierowany na licytację,
  • określenie przez sąd i komornika terminu licytacji komorniczej.
  • wpłacenie rękojmi, która wynosi 10% wartości z wyceny danej nieruchomości.

Kwota rękojmi jest zwracana w przypadku przegrania licytacji. Jeżeli osoba, która wygra licytację nie wpłaci pieniędzy wynikających z deklaracji podczas licytacji, to rękojmia nie podlega zwrotowi.

Zasady prowadzenia licytacji

Licytacje komornicze prowadzone są wyłącznie w formie ustnego składania ofert. Według obowiązujących zasad w pierwszym terminie cena wywoławcza nie może być mniejsza niż 75% wartości wynikającej z wyceny danego obiektu. Osoba, która złoży najwyższą ofertę jest zobowiązana do zakupu nieruchomości w ciągu 14 dni od momentu otrzymania wezwania. Niejednokrotnie zdarza się, że licytacje w pierwszym terminie kończą się brakiem ofert. Po ustaleniu drugiego terminu cena wywoławcza jest obniżana do poziomu 2/3 wartości całego obiektu. Według prawa wierzyciel może kupić dany obiekt za cenę wywoławczą. Jeśli nie zdecyduje się na to postępowanie zostanie umorzone. Aby je wznowić należy odczekać pół roku.

Zakończenie licytacji

Osoba, która wygrała licytację powinna wpłacić ustaloną kwotę na specjalny depozytowy rachunek sądu. Wtedy sąd wydaje rozporządzenie, które informuje o nowym właścicielu. Na tej podstawie dokonywany jest wpis do księgi wieczystej. Istotny jest fakt, że to nowy właściciel będzie musiał zająć się eksmisją starych właścicieli z zakupionej nieruchomości.

Informacje o licytacjach komorniczych można odnaleźć bezpośrednio na stronie internetowej konkretnego komornika. Tak jest w przypadku Komornika Sądowego Artura Królasika, który działa przy Sądzie Rejonowym w Wołominie. Odwiedzając jego stronę internetową możecie Państwo sprawdzić aktualne ogłoszenia dotyczące licytacji nieruchomości oraz ruchomości.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas