Artykuł sponsorowany Kiedy warto przeprowadzić w firmie audyt finansowy?

Kiedy warto przeprowadzić w firmie audyt finansowy?

Niezwykle ważnym aspektem prowadzenia działalności gospodarczej jest rachunkowość. To właśnie zarządzanie finansami oraz rozliczanie przychodów gwarantuje firmie stabilność, która stanowi fundament dalszego rozwoju, a w efekcie – sukcesów na rynku. Zawiłość i zmienność przepisów w tym zakresie to dla wielu przedsiębiorców duże utrudnienie. Niezwykle pomocnym narzędziem dla księgowości firmy będzie audyt finansowy.

Na czym polega audyt finansowy?

Finanse to podstawa działania każdej firmy, niezależnie od jej rozmiaru czy profilu działalności. To właśnie budżet, jakim dysponuje przedsiębiorstwo, warunkuje jego możliwości inwestycyjne czy też zatrudnienia i wynagrodzenia pracowników, czyli czynniki kluczowe dla odniesienia sukcesu na rynku, który przyjazny nie jest. Prowadzenie rachunkowości wiąże się również z prawidłowym rozliczeniem podatku z urzędem skarbowym, a błędy popełnione na tym polu nawet nieświadomie, mogą nieść ze sobą poważne konsekwencje. Warto zatem trzymać rękę na pulsie poprzez regularne przeprowadzanie audytu finansowego.

Istotą tego działania jest weryfikacja sprawozdań finansowych. Biegły rewident, w którego kompetencjach leży między innymi przeprowadzanie audytu finansowego sprawdza, czy zwarte w nim dane są zgodne z prawdą oraz polityką finansową firmy prowadzoną w momencie powstania raportu. Biura rachunkowe prowadzące usługi audytorskie, wśród nich firma Dekret24, nie ograniczają się przy tym wyłącznie do wydania opinii o sprawozdaniu, ale oferują pomoc w poprawie organizacji przedsiębiorstwa pod kątem finansowym; między innymi wskazują możliwe rozwiązania w zakresie struktury kontrolnej i podniesienia jej efektywności.

Jak często przeprowadzać kontrolę?

Audyty finansowe polegają, jak już wyjaśniliśmy, na sprawdzeniu sprawozdań finansowych. Te sporządzane są na dzień bilansowy i dotyczą roku obrachunkowego, czyli dwunastu kolejno następujących po sobie miesięcy działalności firmy. W związku z tym optymalnym rozwiązaniem będzie korzystanie z usług biegłych rewidentów raz do roku, właśnie po przygotowaniu sprawozdania. Warto przy tym zaznaczyć, że ustawa o rachunkowości wskazuje podmioty, które tego rodzaju kontroli sytuacji finansowej podlegają obowiązkowo. Do tej grupy zaliczyć możemy między innymi:

  • banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji;
  • spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe;
  • spółki akcyjne.

Coraz częściej jednak na audyt finansowy decydują się prywatne przedsiębiorstwa, uczelnie, a także różnego rodzaju organizacje i stowarzyszenia. Należy bowiem pamiętać, że głównym celem weryfikacji finansów jest podniesienie efektywności działania oraz uporządkowanie kwestii związanych z budżetem firmy i zarządzaniem finansami.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas