Artykuł sponsorowany Sprawozdawczość statystyczna przedsiębiorstw, czyli zobowiązania firm wobec GUS

Sprawozdawczość statystyczna przedsiębiorstw, czyli zobowiązania firm wobec GUS

Rzetelne i regularne sporządzanie różnego rodzaju sprawozdań lub deklaracji stanowi nieodłączny element związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. Odbiorcami tych dokumentów jest szereg instytucji państwowych, takich jak choćby ZUS czy Urząd Skarbowy. Nie należy jednak zapominać o obowiązku przygotowywania i dostarczania określonych informacji na potrzeby Głównego Urzędu Statystycznego.

Obowiązek sprawozdawczy wobec GUS

Główny Urząd Statystyczny (w skrócie GUS) to organ administracji rządowej podlegający Prezesowi Rady Ministrów. Zajmuje się on zbieraniem i opracowaniem informacji statystycznych na temat większości dziedzin życia publicznego, a także niektórych stron życia prywatnego obywateli. Analizy, zestawienia i wskaźniki przygotowane przez GUS stanowią materiał, z którego korzystają różnego rodzaju urzędy, ale również wiele podmiotów zajmujących się analizą zjawisk gospodarczych. Dzięki informacjom tego typu ekonomiści i analitycy mają możliwość oceny bieżącej sytuacji makroekonomicznej, dając jednocześnie podstawę formułowania prognoz na przyszłość. Nie należy jednak zapominać, że nie byłoby to możliwe bez rzetelnej informacji statystycznej dostarczanej przez przedsiębiorstwa, organizacje lub jednostki administracji samorządowej i rządowej. Warto przy tym wspomnieć, że sporządzanie sprawozdań dla GUS to obowiązek wynikający z zapisów ustawy o statystyce publicznej, zaś na jej podstawie podmioty gospodarcze zobowiązane są do przesyłania do GUS odpowiednich formularzy. Zadania te realizowane są zarówno w ramach badań cyklicznych np. comiesięcznych, kwartalnych lub raz w roku, jak i jednorazowych kwestionariuszy (np. przedsiębiorcy wybrani losowo jako grupa reprezentatywna niezbędna do danego badania). Zakres prowadzonych w danym roku badań statystycznych ustalany jest przez Radę Ministrów oraz publikowany jest on w formie rozporządzenia w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej (PBSSP), przy czym sprawozdania dla GUS obejmują szereg różnorodnych aspektów działalności firmy, takich jak np. raporty na temat środków trwałych, warunków pracy, zatrudnienia i wynagrodzeń oraz należności i zobowiązań.

Rodzaje sprawozdań

Sporządzanie sprawozdań dla GUS to zadanie, którego realizację przedsiębiorca może powierzyć wybranym komórkom w firmie lub zlecić tego typu działanie zewnętrznym podmiotom, takim jak Beccus Biuro Rachunkowe. Dokumentacja ta może mieć różnoraką formę i charakter, a co za tym idzie można podzielić ją:

  • ze względu na liczbę jednostek zbiorowości objętej badaniem, gdzie wyróżniamy badanie pełne (gdzie obserwacji poddawana jest każda jednostka statystyczna) lub badania częściowe (obejmujące część zbiorowości, której badanie dotyczy, np. badania reprezentacyjne)
  • ze względu na częstotliwość realizacji badań, gdzie wymienić należy badania stałe, cykliczne lub jednorazowe,
  • ze względu na stopień obligatoryjności – są badania dobrowolne lub obowiązkowe.

Sprawozdawczość statystyczna dla GUS stanowi wymóg, o którym należy pamiętać, gdyż z jednej strony dane dostarczone przed przedsiębiorców posłużą do wykonania opracowań i roczników statystycznych, z których wiedzę czerpać będziemy wszyscy, a z drugiej strony zaniedbania w tym zakresie mogą zostać ukarane grzywną.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas