Artykuł sponsorowany Kiedy nalicza się urlop proporcjonalny?

Kiedy nalicza się urlop proporcjonalny?

Pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę przysługuje 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od stażu pracy. Jednak w niektórych sytuacjach nalicza się urlop proporcjonalny – są to sytuacje, w których w trakcie roku kalendarzowego pracownik zmienia pracę. W takich okolicznościach pracodawca zobowiązany jest naliczyć urlop, za okres zatrudnienia – czyli właśnie w wymiarze proporcjonalnym do wysokości stażu pracy.

Ustalanie wymiaru urlopu przy pierwszej pracy lub przy zmianie zatrudnienia

Osoba, która rozpoczyna swoją pierwszą pracę, zyskuje prawo do urlopu z każdym przepracowanym miesiącem – nie stosuje się wówczas urlopu proporcjonalnego. Jeżeli staż pracy wynosi mniej niż 10 lat, jest to 1,67 dnia za każdy miesiąc. Co ważne, w pierwszej pracy nie ma obowiązku zaokrąglania urlopu w górę – jest to wyłącznie dobra wola pracodawcy.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku zmiany pracy w trakcie roku kalendarzowego. Tutaj niepełny przepracowany miesiąc zawsze zaokrągla się do góry (dokonuje tego poprzedni pracodawca), a pracownikowi przysługuje urlop proporcjonalny za przepracowane u nowego pracodawcy miesiące. Jednak wymiar urlopu przysługujący pracownikowi nie może przekroczyć łącznego wymiaru urlopu – czyli 20 lub 26 dni. Stosownych obliczeń dokonuje się m.in. na podstawie świadectwa pracy, dlatego tak ważne jest przechowywanie dokumentów kadrowych związanych z zatrudnieniem. Obliczanie wymiaru urlopu najlepiej powierzyć specjalistom świadczącym usługi kadrowe.

Naliczanie urlopu proporcjonalnego w innych sytuacjach

Komu przysługuje urlop proporcjonalny? Zarówno pracownikom, którzy nie przepracują u pracodawcy wszystkich miesięcy w danym roku kalendarzowym, jak i tym, którzy pracę podejmą w trakcie trwania innego roku kalendarzowego niż ten, w którym ustał stosunek pracy. Urlop proporcjonalny jest naliczany także przy ustaniu stosunku pracy, np. gdy dana osoba idzie na emeryturę. Pracodawca ma wówczas obowiązek rozliczyć się w całości z zaległego oraz proporcjonalnie z bieżącego urlopu. Zazwyczaj zajmują się tym firmy oferujące obsługę kadrowo-płacową, np. biuro rachunkowe Progres z Grójca.

Urlop proporcjonalny nalicza się także wtedy, kiedy pracownik wraca, po trwającej co najmniej 1 miesiąc przerwie, spowodowanej urlopem bezpłatnym lub wychowawczym, odbywaniem służby wojskowej, tymczasowym aresztowaniem, odbywaniem kary pozbawienia wolności lub nieuzasadnioną nieobecnością. Jednocześnie nie uwzględnia się okresów niewykonywania pracy, w ciągu których nie nabywa się prawa do urlopu. A jeśli pracownik nabył prawo do urlopu w wyższym wymiarze, urlop proporcjonalny nalicza się od aktualnie obowiązującego wymiaru.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas