Artykuł sponsorowany Co warto wiedzieć na temat pełnej księgowości

Co warto wiedzieć na temat pełnej księgowości

Decydując się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej, musimy pamiętać o obowiązku, który dotyczy tematyki księgowości, podatków oraz wszelkich spraw z tym związanych. Pełna księgowość oraz jej nieco uproszczona wersja, czyli podatkowe księgi przychodów i rozchodów to zagadnienia, które niewątpliwie zna każdy przedsiębiorca. Skupiając się na pierwszym temacie, postaramy się go jak najlepiej opisać. Oto wszystko na temat pełnej księgowości.

Czym jest pełna księgowość?

Opis procesu zachodzącego w przedsiębiorstwach w kontekście pełnej księgowości odnosi się do wszelkich działań związanych z ewidencją wszystkich przychodów oraz rozchodów firmy, jak również bieżącego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Aby prawidłowo przejść przez cały proces pełnej księgowości, każdy podmiot zobowiązany jest do utworzenia kont analitycznych oraz syntetycznych, a także sporządzania corocznego sprawozdania finansowego. Do wszystkich tych zadań zobowiązuje przedsiębiorców ustawa o rachunkowości. Dodajmy również, że kwestie podatku dochodowego dotyczącego pełnej księgowości dzielą się na dwie części i to przedsiębiorca decyduje, czy chce rozliczać się na zasadach ogólnych czy według podatku liniowego wynoszącego 19%.

Kogo dotyczy obowiązek prowadzenia pełnej księgowości i jaki jest tego cel?

Prowadzenie pełnej księgowości ma zasadniczo jeden, bardzo ważny cel, jakim jest kompleksowe oraz bardzo dokładne rozliczenie podatków, jak również sprawowanie kontroli nad finansami firmy. W kontekście obowiązku prowadzenia pełnej księgowości należy wymienić przede wszystkim takie podmioty jak:

  • spółki partnerskie oraz cywilne i jawne, które uzyskują przychody powyżej 2 mln euro rocznie;
  • osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, których roczny dochód netto wynosi powyżej 2 mln euro oraz te, które prowadzące działalność z zakresu określonych działów produkcji rolnej;
  • zagraniczne przedsiębiorstwa działające na terenie naszego kraju;
  • podmioty finansowe (np. spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe lub fundusze inwestycyjne);
  • stowarzyszenia oraz fundacje .

Komu powierzyć prowadzenie pełnej księgowości?

Prowadzenie pełnej księgowości naszej firmy warto pozostawić w rękach fachowców takich jak Biuro Rachunkowe z Gorzowa Wielkopolskiego, którego właścicielką jest Małgorzata Kowalska. Rozwiązanie to posiada bardzo wiele zalet, wśród których najważniejszą okazać może się bardzo dokładne oraz terminowe prowadzenie wszelkich spraw związanych z pełną księgowością firmy, dzięki czemu nie będziemy musieli obawiać się żadnych kar ze strony urzędu skarbowego oraz innych podmiotów zajmujących się tą dziedziną. Oprócz tego będziemy mieli również stały wgląd w aktualną kondycję finansową przedsiębiorstwa, jak również zyskamy możliwość dokonania pewnych zmian, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas