Artykuł sponsorowany Jakie właściwie zadania realizuje agencja celna?

Jakie właściwie zadania realizuje agencja celna?

Zdarza się, że agencja celna jest traktowana podobnie jak Urząd Ceny. Jednakże są to zupełnie różne instytucje realizujące inne zadania, chociaż obie działają w tej samej gałęzi gospodarki. Podstawową funkcją agencji celnej jest pośrednictwo w relacjach pomiędzy przedsiębiorstwem a Urzędem Celnym. Współczesne agencje zaczynają stawiać na kompleksowość usług. Jakie czynności leżą w gestii agencji celnej?

Podstawowe zadania realizowane przez agencję celną

Agencja celna realizuje wiele zadań, wśród których szczególne miejsce zajmuje proces związany z przygotowaniem dokumentacji niezbędnej do dokonania odprawy importowej i eksportowej. Co więcej, wymienia się również sprawy dotyczące wypełniania deklaracji podatków akcyzowych, obliczania należności wywozowych i przywozowych. Najważniejszym elementem jest jednak dokonywanie zgłoszeń celnych.

Zasady działania agencji celnej

Określona instytucja powołana jest do reprezentowania importera. Podmioty te zajmują się obrotem towarów z Unii Europejskiej, a także poza jej obszarem. Kontakty z innymi krajami wspólnotowymi są dużo prostsze. W tym przypadku sprawa ogranicza się wyłącznie do dysponowania deklaracją Intrastat. Współpraca z państwami, które nie należą do określonej strefy, sprawia, że liczba wymaganych dokumentów jest dużo większa. Dlatego też skorzystanie z pomocy agencji celnej jest bardzo przydatne, szczególnie dla firm, które mają do czynienia z dużą ilością towarów importowanych – podkreśla przedstawiciel agencji Hause z Wrocławia. W takiej sytuacji bardzo łatwo popełnić błąd, a pomoc profesjonalisty jest na miarę złota.

Co to jest skład celny?

Nieodzownym elementem usług, które świadczone są przez agencję celną, jest skład celny. Pod tym pojęciem ukrywa się każde miejsce uznane i kontrolowane przez organ celny. Jest ono przeznaczone do magazynowania towarów zgodnie z wytycznymi umieszczonymi we Wspólnotowym Kodeksie Celnym. Skład celny jest lokalizacją, która pozwala uniknąć uiszczania należności celno-podatkowych. Co więcej, można także przesunąć w czasie należności celne za towary, które są przewożone, aż do momentu wprowadzenia ich do Polski. W przypadku konieczności związanej z wywiezieniem produktów wcześniej wwiezionych na teren kraju, magazynowanie w składzie celnym pozwala uniknąć cła oraz podatku VAT.

Agencja celna jest instytucją, która ułatwia przewóz towarów i sprawia, że można ograniczyć pewne koszty z tym związane. Współpraca z określonym podmiotem pozwala na zaoszczędzenie czasu, który w biznesie jest niezwykle cenny.


Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas