Artykuł sponsorowany Co wchodzi w zakres obsługi celnej?

Co wchodzi w zakres obsługi celnej?

W dobie szybkiego rozwoju handlu przewóz towarów o różnych gabarytach między poszczególnymi krajami z całego świata jest nieunikniony. Coraz więcej przedsiębiorstw otwiera się na rynki zagraniczne i poszerza zakres usług o dostawy międzynarodowe. Dzięki temu marka lokalna może stać się rozpoznawalna w każdym miejscu na Ziemi. Globalny przewóz towarów wiąże się z koniecznością kontaktu z Urzędem Celnym oraz skorzystania z usług agencji celnej.

Czym jest agencja celna?

Bardzo częstą pomyłką jest wymienne stosowanie określeń „Urząd Celny” i „Agencja Celna”. Chociaż nazwy brzmią podobnie, działania tych instytucji znacznie się różnią. Agencja celna zajmuje się pośrednictwem między przedsiębiorcą a Urzędem Celnym. Pracują w niej agenci celni, a nie celnicy. Natomiast obie instytucje muszą bazować na Kodeksie Celnym.

Specjalista z przedsiębiorstwa MAXIMUS, świadczącego usługi transportowe i kompleksową obsługę celną, mówi: Przeważnie z oferty agencji celnej korzystają przedsiębiorcy obracający towarami na skalę międzynarodową w ilości hurtowej. Osoby, które sporadycznie wysyłają swój produkt za granicę, nie zawsze uważają to za konieczne. Usługi agencji celnej będą jednak przydatne w obu przypadkach. Prawodawstwo o transporcie międzynarodowym ulega ciągłym modyfikacjom i osoby niepracujące w branży, przez nieznajomość obowiązujących przepisów, mogą narazić się na niepotrzebne opłaty.

Praktycznym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy, która zajmuje się jednocześnie transportem, spedycją oraz działa jako agencja celna. W ten sposób, cały proces przewozu towarów przebiegnie sprawniej. Przedsiębiorca zaoszczędzi czas na załatwianiu poszczególnych etapów realizacji przewozu i kontaktowaniu się z kolejnymi firmami. Jest to niezwykle wygodna opcja zarówno dla dużych przedsiębiorstw, jak i dla mniejszych firm, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w biznesie.

Zakres obsługi celnej

Profesjonalna agencja zapewni pełen pakiet usług dla firm w ramach obsługi celnej. Przede wszystkim będzie reprezentowała interesy klientów przed Urzędem Celnym, zgłaszała towary do odprawy, a także stanowiła rzetelne źródło informacji dotyczących procedury przewozu towarów.

Do najważniejszych procedur, przy których pośredniczy agencja celna należą: dopuszczenie do obrotu, czyli tzw. odprawa ostateczna, odprawa czasowa, uszlachetnianie bierne oraz czynne, wywóz poza obszar Unii Europejskiej, świadectwo pochodzenia EUR1, A.TR, otwieranie i zamykanie karnetów TIR, składanie i odbiór wniosków do Państwowej Inspekcji Sanitarnej, a także wypełnianie deklaracji akcyzowych AKC – U potrzebnych przy imporcie samochodów osobowych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas