Artykuł sponsorowany Jakie kamery do monitoringu wybrać?

Jakie kamery do monitoringu wybrać?

Każdy, kto decyduje się na montaż monitoringu, staje przed niełatwym wyzwaniem doboru odpowiednich urządzeń. Duże kłopoty dla niedoświadczonej osoby może sprawić wybór właściwej kamery, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele urządzeń różniących się od siebie parametrami. Jakie technologie monitoringu się obecnie stosuje i na co zwrócić uwagę przy zakupie kamery do monitoringu?

Monitoring IP i AHD

Bardzo często osoby, które planują zamontować monitoring, zastanawiają się nad wyborem urządzeń sieciowych i analogowych, które gwarantują uzyskiwanie obrazów wysokiej jakości. Jednak obie te technologie mają pewne różnice. W nowoczesnych systemach IP zastosowanie znalazła technologia PoE. Dzięki temu rozwiązaniu kamery monitoringu mogą być podłączone do sieci oraz zasilania bezpośrednio z użyciem kabla, który powszechnie stosuje się w instalacjach teleinformatycznych. Oferowane przez firmę Idomq Inteligentne instalacje z Ostrołęki w województwie mazowieckim, systemy IP pozwalają na zdalne zarządzanie, monitorowanie oraz konfigurowanie urządzeniami IP. Aby to było możliwe, wystarczy posiadać odpowiednie oprogramowanie komputerowe lub aplikacja na smartfona.

Mogłoby się wydawać, że w dzisiejszych czasach, gdy mamy dostęp do nowoczesnych rozwiązań technologicznych, kamery przemysłowe nie są potrzebne. Jednak wprowadzenie technologii AHD sprawiło, że urządzenia te zdecydowanie poprawiły jakość i możliwości pracy. Tego typu kamery obecnie pozwalają na generowanie obrazów w jakości Full HD, natomiast sygnał może być odbierany nawet w odległości 500 metrów. Dodatkowo AHD wpłynęło pozytywnie na zmniejszenie ilości szumów i zakłóceń, które nierzadko towarzyszyły urządzeniom analogowym.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia monitorującego?

Jeśli zdecydujemy się na wybór kamery IP, wówczas musimy pamiętać, że prędkość przesyłu informacji, ciągłość pracy, a także jakość przekazywanego obrazu zależy w dużej mierze od stanu struktury sieciowej. Dlatego przed montażem tej technologii zaleca się wpierw zadbać o odpowiednie zmodernizowanie instalacji sieciowej, dzięki czemu system monitoringu będzie działał właściwie. Poza tym konieczne jest branie pod uwagę kilku czynników. Do nich należą:

  • przepustowość,
  • pamięć masowa,
  • nadmiarowość,
  • skalowalność systemu.

Wpływ na przepustowość ma jakość transmitowanego obrazu, częstotliwość odświeżania obrazu, szybkość sieci komputerowej, a także metoda i współczynnik kompresji obrazu. Z racji tego, że systemy monitoringu mają możliwość zapisywania nagrań, należy przemyśleć, jaka będzie ich ilość do przechowywania. Na podstawie tych informacji dobiera się właściwą pamięć masową urządzenia. Z kolei nadmiarowość jest ważna dlatego, że wykorzystanie pamięci masowych RAID umożliwia archiwizowanie większych ilości danych, a dodatkowo pozwala na odzyskiwanie ich w przypadku awarii lub uszkodzenia dysku twardego. Przy wyborze skalowalności systemu, należy wziąć pod uwagę ilość pracujących kamer w danym systemie, a także możliwość rozbudowania systemu bez konieczności modernizowania go. W przypadku monitoringu IP możliwe jest tworzenie instalacji z dowolną liczbą kamer.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas