Artykuł sponsorowany W jaki sposób działa system kontroli dostępu?

W jaki sposób działa system kontroli dostępu?

Standardowo dostęp do budynków oraz pomieszczeń w tych budynkach kontroluje się używając kluczy i zamków. Niestety zgubienie kluczy może przysporzyć sporo problemów, zwłaszcza gdy klucze dostaną się w niepowołane ręce. Poza tym przy dostępie do wielu pomieszczeń musimy nosić przy sobie pęk kluczy, co może być kłopotliwe. Jak można wygodnie zmienić dostęp do budynku?

Co to jest system kontroli dostępu?

System kontroli dostępu to system, który wykorzystuje wzajemne połączenia urządzeń elektronicznych i mechanicznych w celu uniemożliwienia użytkownikom dostępu do określonych lub wszystkich stref tego systemu. Blokada może być całkowita lub ograniczona czasowo – podpowiada pracownik łódzkiej firmy Electronics Box. Najczęstsze zastosowanie systemu kontroli dostępu znajdziemy w:

  • firmach do określania dostępu do materiałów, urządzeń, informacji oraz dokumentów;
  • budynkach użyteczności publicznej, by oddzielić strefę publiczną od służbowej;
  • szkołach dla zapewnienia bezpieczeństwa.

Sposoby dostępu do budynku wykorzystujące system kontroli jakości:

  • szyfrator numeryczny lub alfanumeryczny – wchodzimy na teren budynku po zastosowaniu kodu;
  • czytnik kart z kodem kreskowym, kart magnetycznych, zbliżeniowych lub czipowych;
  • czytnik biometryczny, czyli skaner, np. linii papilarnych, siatkówki i tęczówki oka.

Po wprowadzeniu kodu lub zbliżeniu karty do czytnika system decyduje czy otworzyć drzwi. Przy opuszczaniu budynku zazwyczaj należy tylko wcisnąć przycisk otwierania drzwi. Budynek może zostać podzielony na strefy, do których mogą wejść tylko uprawnione osoby. Bardziej zaawansowane systemy pozwalają na identyfikacje użytkowników i rejestrację ruchu. Kontrola i ograniczenie dostępu poszczególnym użytkownikom jest sterowane określonym programem przez administratora.

Zaawansowane systemy kontroli dostępu.

Każdy system kontroli dostępu musi uwzględniać możliwość szybkiej ewakuacji, jak na przykład w przypadku pożaru. Stosuje się tutaj przyciski wyjścia alarmowego, które są umieszczone w specjalnej obudowie za szybką, którą można łatwo zbić. Naciśnięcie takiego przycisku zwalnia blokady i otwiera drzwi, umożliwiając szybką i sprawną ewakuację osób znajdujących się w budynku.

System kontroli dostępu może zostać połączony z systemem sygnalizacji włamania i napadu lub z systemem telewizji przemysłowej. Dzięki współpracy tych systemów można zablokować wyjścia i odciąć drogę ucieczki włamywaczom.

System ma również zastosowanie na wyciągach narciarskich lub parkingach i służy do automatycznego  rozliczania użytkowników.

System kontroli dostępu to narzędzie na miarę naszych czasów. Z jego pomocą jesteśmy w stanie w pełni panować nad osobami wchodzącym do budynku. Dodatkowe opcje systemu po połączeniu go z innymi zapewniają niebywałe poczucie bezpieczeństwa.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas