Artykuł sponsorowany Przy jakich obiektach stosuje się bramki obrotowe, zapory drogowe, zapory parkingowe, bollardy?

Przy jakich obiektach stosuje się bramki obrotowe, zapory drogowe, zapory parkingowe, bollardy?

W celu ograniczenia lub rozdzielania ruchu w wyznaczonych miejscach stosuje się różne blokady. Do najpopularniejszych metod należą bramki obrotowe, zapory drogowe i parkingowe oraz bollardy. Mają one za zadanie kontrolowanie przepływu pojazdów lub pieszych. Każdy z przedstawionych sposobów ma inne zastosowanie. Tylko od ich właściciela zależy, w jakim przypadku mają być używane.

Gdzie stosuje się bramki obrotowe?

Bramki obrotowe są to niewysokie konstrukcje wyposażone w metalowe ograniczniki. Najczęściej używa się ich w miejscach, gdzie następuje duży przepływ osób, które muszą być w jakiś sposób skontrolowane. Tylko odpowiednia przepustka pozwoli przejść za takie blokady. Takim zezwoleniem może być wcześniej zakupiony bilet wstępu albo zakodowana plastikowa karta.

Ich podstawowym zadaniem jest wydzielanie ruchu do określonych miejsc. Na przykład udając się na koncert, uczestnik wydarzenia, który chce wejść na miejsce imprezy, musi zeskanować swój bilet wstępu, aby móc przekroczyć bramkę obrotową. Jeżeli kod zawarty w wejściówce nie będzie prawidłowy, to system kontroli ruchu nie zwolni się, przez co dana osoba nie wejdzie do obiektu – mówi pracownik firmy CartPoland. Poza miejscami użytku publicznego, na takie konstrukcje decydują się także przedsiębiorstwa, które przydzielają dostęp do konkretnych miejsc w budynku odpowiednim pracownikom.

Czym są zapory drogowe oraz parkingowe?

Coraz częściej można spotkać się także z zaporami drogowymi. Zastępują one popularne kiedyś klasyczne szlabany. Taka blokada stosowana jest na drogach wewnętrznych firm lub w okolicy instytucji publicznych. Powoduje ona, że w łatwy sposób da się kontrolować ruch wokół konkretnego budynku. W ten sposób można też skłonić kierowcę do poddania się rewizji podczas wjazdu na teren obiektu.

Do ograniczenia zjawiska zajmowania nie swoich miejsc na placu parkingowym używa się zapór. Powodują one, że nieuprawniony kierowca nie zatrzyma samochodu w nieprzeznaczonym dla niego stanowisku. Taka blokada da właścicielowi pojazdu gwarancję, że jego miejsce parkingowe nie zostanie zajęte.

Co to są bollardy?

Bollardy to rodzaj zapory parkingowej lub drogowej, która uniemożliwia wjazd pojazdu poza wyznaczony obszar. Najczęściej są to słupki, które montuje się poprzez przytwierdzenie ich do podłoża. Technika wykonania bollardów powoduje, że kierowca nie odważy się na ich przekroczenie, ponieważ będzie to grozić poważnym uszkodzeniem pojazdu.

Takie bollardy parkingowe mogą być montowane na stałe, czyli ich konstrukcja będzie statyczna. Innym rozwiązaniem są zapory automatyczne lub półautomatyczne. Dzięki mechanizmowi mogą one się obniżyć na żądanie zarządcy całego systemu. Dziać się to może w sposób zdalny, na przykład poprzez zewnętrzny sterownik albo ręcznie, czyli z użyciem kluczyka, który odblokowuje mechanizm blokady.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas