Artykuł sponsorowany Jak zorganizować audyt w firmie?

Jak zorganizować audyt w firmie?

Audyt to niezależna ocena systemów i procesów wykorzystywanych w danym przedsiębiorstwie. Polega na sprawdzeniu ich zgodności z obowiązującymi w danej branży normami oraz przepisami – zarówno wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi. Czy warto mieć w firmie wewnętrznego audytora, czy może lepszym rozwiązaniem jest korzystanie z usług zewnętrznych specjalistów?

Po co wykonuje się audyty?

Regularne wykonywanie audytów jest bardzo ważne. Dzięki nim można w szybki i łatwy sposób określić, czy wszystkie zachodzące w firmie procesy przebiegają w odpowiedni sposób. Kontrola dotyczy nie tylko norm narzuconych odgórnie, ale również tych, które zostały wyznaczone przez zarząd danego przedsiębiorstwa. Wyniki audytu to najlepszy sposób na zidentyfikowanie wszelkich zagrożeń, przeanalizowanie ich i znalezienie sposobu, aby je wyeliminować. Systematyczne przeprowadzanie audytów pozwala na zwiększenie jakości pracy – a co za tym idzie również wytwarzanych w zakładzie produktów – oraz uniknięcie konsekwencji prawnych, wynikających z zaniedbywania obowiązków producenta.

Zewnętrzny audytor – gwarancja bezpieczeństwa!

Najlepszym sposobem na przeprowadzenie audytu jest zlecenie do doświadczonemu i wykwalifikowanemu specjaliście. Wśród największych zalet zewnętrznych audytorów można wymienić:

  • niezależność audytu i obiektywizm oceny,
  • doświadczenie w zakresie znajomości systemów zarządzania,
  • oszczędność czasu własnych pracowników.

Audyty przeprowadzane przez zewnętrznych specjalistów są przede wszystkim dokładne. Audytor doskonale wie, którym sektorom należy poświęcić najwięcej uwagi i stale aktualizuje swoją wiedzę w zakresie panujących obecnie norm. Jeśli poszukujesz dobrego audytora, sprawdź ofertę firmy Quality Systems i umów się na konsultację. Audytor przeanalizuje systemy zarządzania wdrożone w Twoim przedsiębiorstwie, a następnie pomoże je skorygować, by funkcjonowały we właściwy sposób.

Czy warto mieć wewnętrznego audytora?

Posiadanie wewnętrznego audytora to przede wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy, lecz również ryzyko. Pamiętaj, że nie każda osoba, która ukończy kurs, jest na tyle kompetentna, aby samodzielnie przeprowadzić audyt. Do tego potrzeba przede wszystkim doświadczenia. Warto mieć w swoich szeregach osobę z uprawnieniami audytora, lecz w przypadku ważniejszych systemów oraz norm – lepiej zdecydować się na usługi profesjonalistów. W ten sposób zyskasz pewność, że wszystkie procesy zachodzą w sposób, a w razie jakichkolwiek błędów, możesz szybko wdrożyć działania naprawcze.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas