Artykuł sponsorowany Jak się zachować w przypadku wystąpienia alarmu pożarowego?

Jak się zachować w przypadku wystąpienia alarmu pożarowego?

Jeżeli zostanie ogłoszony alarm pożarowy, to każda z osób przebywających na terenie, którego on dotyczy, zobowiązana jest do podjęcia odpowiedniego działania. Kolejne czynności dokładnie określają dostępne na miejscu instrukcje postępowania w razie pożaru. Mogą one nieznacznie różnić się od siebie, jednak na ogół procedura jest podobna. Główne problem w takim przypadku to zawiadomienie odpowiednich służb i ewakuacja.

Upewnienie się czego dotyczy alarm i ocena sytuacji

Gdy zostanie ogłoszony alarm pożarowy, jest niemal pewne, że odpowiednie służby są już powiadomione, jednak w miarę możliwości można to zrobić raz jeszcze. Kilkukrotne wezwanie straży pożarnej w dane miejsce nie jest problemem, natomiast zaniechanie tego już tak. Następnym krokiem powinno być zawiadomienie jak największej liczby osób znajdujących się na zagrożonym terenie.

Bywa, że pożary, które spowodowały włączenie się systemów alarmowych, nie są w początkowym stadium zbyt duże. Dobrze jest wtedy ocenić, czy dałoby się za pomocą dostępnych środków ugasić ogień. W każdym budynku powinna być ogólnodostępna instrukcja postępowania w razie pożaru. Tego typu informacje umieszczone na tabliczkach są redagowane w przystępny sposób przez takie podmioty, jak Inka BHP.

Z tego wynika, że warto zaznajomić się z przepisami na temat zachowania podczas alarmu pożarowego, albowiem w przypadku faktycznie zaistniałego niebezpieczeństwa cenna jest każda minuta.

Skuteczna i bezpieczna ewakuacja

Podczas wystąpienia zagrożenia pożarowego jednym z priorytetów jest opuszczenie niebezpiecznej strefy. W każdym budynku dosyć widocznie zaznaczona jest droga ewakuacyjna. Opuszczanie zagrożonego obiektu musi odbywać się spokojnie, ale jednocześnie wystarczająco szybko. Nawet jeżeli pożar nie wydaje się rozległy, to przebywanie w zadymianych pomieszczeniach może mieć katastrofalne skutki dla zdrowia.

Gdy istnieje zagrożenie pożarem, najlepiej nie korzystać z windy. Wyjątkiem są specjalne windy ewakuacyjne, którymi zasadniczo zarządzają służby, takie jak jednostka ratownicza czy straż pożarna.

Podczas dużego zadymienia dobrze jest używać filtra z mokrej tkaniny i w miarę możliwości oddychać w miejscach jak najniższych. Najmniejsze stężenie dymu i trujących substancji jest przy podłodze.

Nie za każdym razem trzeba wybiegać na zewnątrz budynku. Niektóre z nich mają dźwiękowe kanały ostrzegania. Jeżeli z głośników padają inne zalecenia dowództwa Straży Pożarnej, to warto się do nich dostosować.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas