Artykuł sponsorowany Czym grozi brak aktualnego szkolenia BHP?

Czym grozi brak aktualnego szkolenia BHP?

Wszyscy nowi pracownicy, którzy zostali dopuszczeni do pracy w danym miejscu, powinni mieć ważne badania z orzeczeniem lekarza medycyny pracy oraz odbyć wstępne szkolenie BHP. Po kilku latach natomiast obowiązuje ich szkolenia okresowe BHP. O to, by doszło do takich szkoleń, musi zadbać pracodawca. Jeśli tego nie zrobi, może grozić mu wysoka kara. Co może zdarzyć się w takich sytuacjach? Odpowiedź znajduje się w artykule.

Jakie są terminy szkoleń BHP dla pracowników?

Każdy nowo zatrudniony pracownik w pierwszym dniu pracy musi odbyć szkolenie wstępne BHP (istnieją oczywiście też wyjątki). Później czekają go już tylko szkolenia okresowe BHP. Ich terminy są już jasno sprecyzowane. Osoby zatrudnione na stanowiskach robotniczych powinny wykonywać je co 3 lata. Jeśli robotnicy wykonują prace szczególnie niebezpieczne, szkolenia okresowe muszą być już co roku. Osoby zatrudnione na stanowiskach administracyjno-biurowych powinny mieć takie szkolenia co 6 lat. Ostatni wyszczególniony termin to 5 lat – to dotyczy ludzie zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych, inżynieryjno-technicznych lub takich, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na niezdrowe, uciążliwe, niebezpieczne czynniki.

Ważne jest także, by zatrudnić odpowiednią firmę szkoleniową, która poprowadzi szkolenie okresowe i wstępne BHP dla pracowników. Przykładem jest Ośrodek Szkolenia „Kwiecińscy”. Owo przedsiębiorstwo organizuje także szkolenia dla m.in. operatorów wózków widłowych, koparek.

Jakie konsekwencje grożą za brak aktualnego szkolenia BHP?

Za brak aktualnego szkolenia BHP jest raczej karany pracodawca (wtedy, gdy nie przeprowadza szkoleń wstępnych ani szkoleń okresowych, nie zachowuje odpowiednich terminów oraz nie prowadzi dokumentacji szkoleniowej, popełnię błędy w trakcie jej prowadzenia). Grozi mu wtedy kara grzywny w wysokości od 1000 do 30000 zł. Jeśli dany pracodawca więcej niż jeden raz nie dopełnił obowiązku przeprowadzenia szkolenia BHP, kara może wzrosnąć. Osoby prawne i jednostki prawne mogą dostać grzywnę nawet do 50000 zł, natomiast jeśli cała sprawa trafi do sądu, pracodawcy grozi kara 1000 zł.

Co przepisy prawa mówią o szkoleniach wstępnych i okresowych BHP?

Wszystko związane z obowiązkowymi szkoleniami BHP zostało omówione w rozdziale 9 dziesiątego działu Kodeksy Pracy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter