Artykuł sponsorowany Fachowa odzież robocza jako sposób na zwiększenie bezpieczeństwa

Fachowa odzież robocza jako sposób na zwiększenie bezpieczeństwa

Wykonywanie wielu prac wiąże się z występowaniem pewnych zagrożeń, które – w zależności od rodzaju i natężenia – mogą powodować poczucie dyskomfortu, prowadzić do odniesienia obrażeń czy pojawienia się symptomów choroby, a nawet być przyczyną wypadku lub śmierci. Zgodnie z przepisami wśród obowiązków pracodawcy znajduje się dbanie o to, by wpływ czynników potencjalnie niebezpiecznych został wyeliminowany lub zredukowany do absolutnego minimum.

Czym jest odzież robocza?

Jednym ze sposobów na zagwarantowanie pracownikom dobrych warunków do wykonywania codziennych obowiązków jest zapewnienie im właściwej odzieży. Tam, gdzie nie pojawiają się żadne zagrożenia, pracownicy mogą korzystać z własnych ubrań. Jeśli jednak konieczna analiza zagrożeń wskazała, że podczas pracy może dojść do kontaktu z niebezpiecznymi substancjami, czy warunkami mającymi negatywny wpływ na zdrowie zatrudnionych, firma musi zapewnić im odpowiednie ubrania. Tam, gdzie w grę wchodzi obsługa maszyn albo charakter realizowanych zadań sprawia, że w grę wchodzi ryzyko zabrudzenia się, pracodawca musi udostępnić odzież roboczą. Wymaga się, by zabezpieczała ona przed warunkami pogodowymi stosownie do pory roku, jeżeli praca jest wykonywana poza budynkiem, a także przed kurzem oraz brudem. Odzież robocza powinna być wyprodukowana wg normy PN-EN ISO 20347.

Jaka odzież może gwarantować pracownikowi bezpieczeństwo?

Do radzenia sobie z zagrożeniami występującymi na stanowiskach pracy konieczna jest odzież ochronna. Zgodnie z przepisami musi ona spełniać wymogi normy PN-EN ISO 13688, a także norm związanych z konkretnym typem zagrożenia. Odzież tego rodzaju należy do środków ochrony indywidualnej i wg postanowień Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/425 musi się zaliczać do kategorii II – stanowiącej ochronę przed zagrożeniami dla zdrowia albo kategorii III zabezpieczającej przed nieodwracalnymi skutkami obrażeń oraz ryzykiem śmierci. Kategoria II dotyczy m.in. wykonywania pracy spawacza, elektryka niskich napięć albo pracowników budowlanych. W kategorii III znajdują się ubrania dla osób narażonych np. na wysokie napięcie, trujące chemikalia albo łuk elektryczny. Odzież ochronna to nie tylko spodnie czy bluzy, ale także buty, rękawice i ochrona głowy. Odpowiednie ubrania są dopasowane do podstawowych kategorii zagrożeń oraz ich natężenia. Duży wybór ubrań roboczych oraz odzieży ochronnej można znaleźć w przedsiębiorstwie MEGATON, specjalizującym się w technicznym zaopatrzeniu firm i dostarczającym sprzętu BHP od czołowych producentów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas