Zestaw elementów dla pracowników wykonujących pracę na wysokości
Biuro i firmaPraca na wysokości
Spacerując po ulicach codziennie zauważa się osoby, które ponad nami wykonują swoje obowiązki. Można ich spotkać m.in. podczas budowy czy rozbiórki budynków, pielęgnacji okien w wieżowcach, wykonywania pracy na dachach czy ścinki drzew. Oprócz kwestii moralnych, jakie powinien mieć pracodawca, który ma na uwadze zdrowie pracowników, sytuacja ta znajduje również odzwierciedlenie w prawie. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dn. 26.09.1997. nakłada obowiązek noszenia szelek bezpieczeństwa, w przypadku pracy na wysokości. Definicja pracy na wysokości oznacza pracę na powierzchni, która znajduje się na wysokości co najmniej jednego metra nad poziomem gruntu czy podłogi. Jak zaznaczają eksperci z firmy BHP Nawigator - w XXI wieku nie ma powodu, aby pracownicy ryzykowali własnym zdrowiem i życiem przy wykonywaniu pracy bez dodatkowej ochrony.
Co wchodzi w skład podstawowego sprzętu do pracy na wysokości
Można wyróżnić kilka pozycji, które należy traktować, jako podstawę w kategorii sprzętu do pracy na wysokościach, a są nimi m.in.:
- Hełmy przemysłowe — kaski posiadające uprzęże do zamocowania ich na głowie. Są fundamentalnym wyposażeniem podczas pracy na wysokości, które powinny chronić głowę przed potencjalnym zagrożeniem.
- Szelki bezpieczeństwa — ich rodzaj jest uzależniony od przeznaczenia pracy. Można spotkać rodzaje tylko z jednym punktem asekuracyjnym, który jest oznaczony literą A, do którego można dopasować inne elementy chroniące pracownika. Innym rodzajem są szelki z dwoma taśmami, które po dopasowaniu tworzą całość asekuracyjną. Istnieją jeszcze pasy monterskie, które wyposażone są w szeroki pas posiadający dwie klamry po dwóch stronach szelek.
- Łączniki — pozwalają przypiąć się do określonego punktu asekuracyjnego, który będzie stanowił odpowiednio mocną podstawę. Szczególnie pomocny w zestawie z amortyzatorem, z którym może pełnić funkcję amortyzującą.
- Urządzenia samohamowne.
- Urządzenia samozaciskowe.
Powyższe elementy to jedynie przykłady specjalistycznego sprzętu. Rzecz jasna jest ich o wiele więcej, a cały komplet będzie zależał od wykonywanej pracy. Najważniejszym punktem programu jest fakt, aby decydować się na zakup urządzeń najwyższej jakości, gdyż to właśnie one będą gwarantować bezpieczeństwo.