Artykuł sponsorowany Ewidencja środków trwałych w pigułce

Ewidencja środków trwałych w pigułce

Ewidencja środków trwałych prowadzona jest w księgowości pełnej przy księgach rachunkowych, a także w księgowości uproszczonej przy księgach przychodów i rozchodów. Prowadzić muszą ją również ryczałtowcy, a potrzebna jest ona przede wszystkim do zaliczania odpisów amortyzacyjnych firmy na poczet kosztów uzyskania przychodów. Co jeszcze ważne jest przy omawianiu ewidencji środków trwałych?

Czym jest ewidencja środków trwałych?

Ewidencja środków trwałych, a szerzej ewidencja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, służy do ewidencjowania zakupionych środków trwałych oraz wspomnianych wartości niematerialnych i prawnych. Rejestrowane są w niej te środki trwałe, które przekraczają kwotę 10000 zł netto/brutto, a ich okres użytkowania wynosi więcej niż 1 rok. Podkreślić przy tym należy, iż rozliczenie „netto” dotyczy podatników czynnego VAT-u, a rozliczenie „brutto” obejmuje firmy zwolnione z VAT. Czym są zaś środki trwałe?

Za środki trwałe uznaje się budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, maszyny, urządzenia, środki transportu oraz inne cenne przedmioty np. meble. Wartościami niematerialnymi i prawnymi są zaś autorskie prawa majątkowe, patenty, nabyta wartość firmy czy tzw. know-how przedsiębiorstwa.

Środki trwałe o niskiej wartości

Firmy wielokrotnie mają problem z tym, jak kwalifikować środki trwałe o niskiej wartości. Uważa się za nie takie składniki majątku przedsiębiorstwa, które nie przekraczają wspomnianego limitu 10000 zł netto/brutto. Jak powinny być one księgowane?

Według przepisów podatnik jest zwolniony z ich ewidencjonowania w ewidencji środków trwałych. Ustawodawstwo pozwala zatem na bezpośrednie zaliczenie ich w poniesione koszty. O szczegóły warto pytać specjalistów z biura USŁUG KSIĘGOWYCH DOROTY BALICKIEJ, które oferuje swoim klientom m.in. pełną obsługę rachunkową i kadrowo-płacową. Warto korzystać też z doradztwa biznesowego oraz z optymalizacji podatkowych.

Elementy ewidencji środków trwałych

Ewidencja środków trwałych może być prowadzona zarówno w formie papierowej, jak i cyfrowej. W drugim przypadku ważne jest jednak to, by dobrze zabezpieczyć nośnik pamięci oraz korzystać z programów, które pozwolą na szybkie przekonwertowanie plików i ich wydrukowanie. Jest to istotne przy ewentualnych kontrolach skarbowych.

Niezależnie od tego, czy ewidencja środków trwałych, niematerialnych i prawnych będzie prowadzona w komputerze czy w specjalnych do tego księgach istotne jest to, by składała się ona na kilkanaście elementów. Ewidencja środków trwałych składa się bowiem na:

  • liczbę porządkową,
  • datę nabycia,
  • datę przyjęcia do używania,
  • wskazany dokument stwierdzający nabycie,
  • wskazany rodzaj środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej,
  • symbol Klasyfikacji Środków Trwałych,
  • wartość początkową,
  • stawkę amortyzacyjną,
  • kwotę odpisu amortyzacyjnego za dany rok podatkowy i narastająco za okres dokonywania tych odpisów,
  • zaktualizowaną wartość początkową,
  • zaktualizowaną kwotę odpisów amortyzacyjnych,
  • wartość ulepszenia zwiększającą wartość początkową,
  • datę likwidacji i jej przyczynę/datę zbycia.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas