Artykuł sponsorowany Elementy wojskowych mundurów galowych

Elementy wojskowych mundurów galowych

Przedstawiciele służb mundurowych, w tym m.in. wojskowi, podczas służby muszą przestrzegać bardzo rygorystycznych wymogów dotyczących stroju. Szczegółowe wytyczne określone są w rozporządzeniu Ministerstwa Obrony Narodowej.

W szczególnych okolicznościach, takich jak uczestnictwo w uroczystościach państwowych i wojskowych, podczas mianowań, przekazywania sztandarów, świąt sił zbrojnych i innych ważnych wydarzeń, żołnierzy obowiązuje mundur galowy – wyjaśnia nasz rozmówca z HERO COLLECTION. Ubiory galowe dla wojska wykonywane są wg ścisłych wytycznych i występują w różnych zestawach.

Galowe nakrycia głowy

W zależności od danego zestawu, żołnierze podczas uroczystości galowych mogą nosić rogatywki, berety, furażerki lub kapelusze podhalańskie. Wspólnym elementem wszystkich galowych nakryć głowy jest znak orła oraz oznaczenie stopnia.

Rogatywki, zawsze koloru khaki, występują w 4 różnych krojach. O tym, jaką rogatywkę założy dany wojskowy, decyduje jego stopień. Berety w stroju galowym przysługują żołnierzom jednostek desantowo-szturmowych, kawalerii powietrznej i obrony wybrzeża.

Kapelusze podhalańskie zarezerwowane są dla żołnierzy 21 Brygady Podhalańskiej, natomiast furażerki przeznaczone są dla kobiet w służbie wojskowej.

Mundury i koszule galowe

Mundur galowy, bez względu na stopień i płeć żołnierza, ma kolor khaki. Dodatkowo pod kurtką lub bluzą zawsze musi znajdować się galowa koszula w kolorze białym. Krój mundurów i koszul dobierany jest ze względu na płeć i stopień żołnierza.

Dodatkowe akcesoria do munduru galowego

Najbardziej wyrazistym elementem munduru galowego jest noszony na prawym ramieniu, matowosrebrzysty sznur. Przypina się go u góry pod naramiennikiem, zaś pętla zapinana jest na pierwszym guziku zapięcia munduru.

Do munduru galowego zakłada się także krawat (czarny lub khaki), spinki do mankietów, skórzane rękawiczki, a w niektórych formacjach również pochewkę z oznaką stopnia wojskowego lub pelerynę podhalańską.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas